Φέτος είναι η χρονιά της (vid)

Πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του πρωταθλήματος Αγγλίας μετά από 24 χρόνια «ανομβρίας», βρίσκεται η Λίβερπουλ μετά τη μεγάλη νίκη της επί της Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ».

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά και οι «σίτιζενς» ήταν αξιόμαχοι αφού κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι μετά την «ψυχρολουσία» του 2-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Πιο συγκεκριμένα, μόλις στο 6’ με «δράστη» τον Ραχίμ Στέρλινγκ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και είκοσι λεπτά αργότερα, ο Σκρτελ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στίβεν Τζέραρντ, διεύρυνε το σκορ.

Εν τω μεταξύ, το μεγαλύτερο «όπλο» της ομάδας του Μανουέλ Πελεγκρίνι, Γιάγια Τουρέ είχε αποχωρήσει τραυματίας μόλις στο 19’.

Η Σίτι όμως δεν είχε παραδοθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τη Λίβερπουλ και κατάφερε να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα. Στο 57’ ο Σίλβα και ο Γκλεν Τζόνσον (αυτογκόλ) στο 62’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, προκαλώντας σοκ στους «reds». Μάλιστα, στο 75’, ο Σίλβα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την ασίστ του Αγκουέρο σε άδειο τέρμα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Όπως είπαμε όμως όλα συνωμοτούν φέτος, ώστε η Λίβερπουλ να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Ο αλάνθαστος σε όλο το ματς Βινσάν Κομπανί δεν έδιωξε σωστά την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή της ομάδας του, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Κουτίνιο, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 στο 78’.

Αξίζει να αναφερθεί ότι τιμήθηκαν και τα 96 θύματα οπαδοί της Λίβερπουλ, καθώς στις 15 Απριλίου συμπληρώνονται 25 χρόνια από το τραγικό συμβάν στο Χίλσμπορο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τζόνσον, Φλάναγκαν, Σακό, Σκρτελ, Τζέραρντ, Χέντερσον, Κουτίνιο (89’ Μόουζες), Στέρλινγκ (90’ Λούκας), Σουάρεζ, Στάριτζ (66’ Άλεν)

Στον πάγκο: Τζόουνς, Τουρέ, Άγκερ, Άσπας

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμικέλις, Κλισί, Τουρέ (19’ Γκαρθία), Φερναντίνιο, Νάβας, Νασρί, Σίλβα, Τζέκο (68’ Αγουέρο)

Στον πάγκο: Παντίλιμον, Λέσκοτ, Μίλνερ, Νεγρέδο, Κολάροφ