Τόμας Μίλερ… ο serial killer των αντίπαλων διχτύων

Στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί… Στην προκειμένη περίπτωση, στο τέλος κερδίζουν οι… Ισπανοί και οι Γερμανοί, καθώς η Μπάγερν Μονάχου πήρε την πρόκριση επί της Γιουβέντους στο Champions League με επική ανατροπή, αλλά η συμβολή του ισπανικού στοιχείου, ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστική.

Για την ιστορία. Η Γιουβέντους προηγήθηκε με 2-0 στο Αλιάνζ Αρίνα, θέτοντας υπό αμφισβήτηση την κυριαρχία της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα. Επί της ουσίας, επαναλήφθηκε το σενάριο του πρώτου αγώνα, όταν οι Γερμανοί είχαν προηγηθεί με 2-0 και η Γιούβε ισοφάρισε σε 2-2, δείχνοντας ότι είναι πολύ σκληρή για να παραδοθεί αμαχητί.

Το αυτό απέδειξε και στο Μόναχο. Στην επανάληψη, όμως, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ανέβασε το ρυθμό της και με εξαντλητική πίεση στα αντίπαλα καρέ, αρχικά μείωσε με τον Λεβαντόφσκι και στις καθυστερήσεις, χτύπησε με τον serial killer των αντίπαλων διχτύων, Τόμας Μίλερ. Ο Γερμανός επιθετικός, το «κρύο αίμα», είναι ο άνθρωπος που «μιλά», όταν όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν κάτι να πουν μέσα στο γήπεδο. Έφτασε αισίως τα 7 γκολ, σε 8 συμμετοχές στο φετινό Champions League, ενώ έχει και τρεις ασίστ, γεγονός που τον κατατάσσει μακράν στους πολυτιμότερους παίκτες της διοργάνωσης. Στην παράταση, η Μπάγερν «καθάρισε» σε τρία λεπτά, με τα γκολ των Αλκαντάρα και Κομάν.

Ωστόσο, τα στατιστικά του αγώνα έχουν πολύ ενδιαφέρον. Η Μπάγερν ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο γήπεδο, παρ’ ότι είχε λιγότερες τελικές στην εστία από τους Ιταλούς, οι οποίοι εφάρμοσαν εκπληκτικά την τακτική των αντεπιθέσεων. Οι «βαυαροί» είχαν κατοχή μπάλας 69%, άλλαξαν 925 πάσες μεταξύ τους, από τις οποίες οι 856 ήταν επιτυχείς, δημιούργησαν 26 φάσεις στα καρέ της «γηραιάς κυρίας», έναντι 16 και απέδειξαν ότι ακόμη και στα δύσκολα, έχουν τον τρόπο, έστω και την τελευταία στιγμή, να πετυχαίνουν το στόχο τους.

Ήταν το ματς που έγραψε ιστορία στη φετινή διοργάνωση, τα καλύτερα στιγμιότυπα του οποίου και τα γκολ, θα έχετε την ευκαιρία να τα παρακολουθήσετε στο βίντεο που ακολουθεί…