Τριάρα η Άρσεναλ πριν τον τελικό του Φαλήρου

Το σκορ που κυνηγά η Άρσεναλ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό για να περάσει στους «16» του Champions League, κατάφερε η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ στο τελευταίο της παιχνίδι πριν τον αγώνα του Φαλήρου.

Οι Λονδρέζοι νίκησαν στην έδρα τους τη Σάντερλαντ με 3-1, έναν αντίπαλο όμως υποδεέστερο που δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στους «κανονιέρηδες».  Η Άρσεναλ παρά το προβλήματά της έπαιξε αποτελεσματικό ποδόσφαιρο, αλλά όχι τόσο θελκτικό όπως ίσως να δείχνει το τελικό σκορ. Άλλωστε, η το τρίτο γκολ μπήκε στις καθυστερήσεις, δείγμα του ότι αγχώθηκε ελαφρώς, ιδίως μετά την ισοφάριση της Σάντερλαντ.

Όπως και να έχει, όμως, το ότι σκόραρε τρεις φορές παρά τις απουσίες της, είναι δείγμα καλής επιθετικής λειτουργίας και ο Ολυμπιακός θα πρέπει να το προσέξει αυτό στο μεγάλο παιχνίδι του «Γ. Καραϊσκάκης».  Ο Αλσατός προπονητής στο ματς για την 15η αγωνιστική της Premier League παρέταξε τους Τσεχ, Μπελερίν, Μερτσεσάκερ, Κονσιελνί, Μόνρεαλ, Ράμσεϊ, Φλαμινί, Κάμπελ (76’ Γκιμπς), Οζίλ, Τσάμπερλεϊν (64΄Γουόλκοτ), Ζιρού (80’ Τσάμπερς). Τα γκολ σημείωσαν οι Κάμπελ στο 33’ (1-0), Ζιρού στο 63’ (2-1) και Ράμσεϊ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (3-1).