Μοναδικές εμπειρίες στο 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Snow Volley (video, pics)

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στα Καλάβρυτα το 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Snow Volley. Η διοργάνωση -στην οποία Μεγάλος Χορηγός ήταν ο ΟΠΑΠ– προσέφερε μια μοναδική εμπειρία και εντυπωσιακές φάσεις στους/στις 42 αθλητές/ριες, καθώς και τους περίπου 15.000 θεατές.

Στο Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων, από τις 23 έως 25  Φεβρουαρίου, η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης και ο ΟΠΑΠ έστησαν -για πρώτη φορά- φιλέ στο χιόνι. Όπου κυριάρχησαν τα εντυπωσιακά καρφώματα και οι άμυνες σε … λευκό φόντο. Η διοργάνωση, που κέρδισε τις εντυπώσεις τόσο σε οργανωτικό όσο και σε αγωνιστικό επίπεδο, ανέδειξε τους /τις πρωταθλητές/ιες Ελλάδος για το 2018. Οι νικητές και οι νικήτριες εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Αυστρίας, που θα διεξαχθεί 23-25 Μαρτίου.

Τη διοργάνωση τίμησαν με την παρουσία τους «ηχηρά» ονόματα του βόλεϊ. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια beach volley, Βάσω Καραντάσιου, ο πρώην διεθνής πετοσφαιριστής, Βασίλης Κουρνέτας, και οι πρωταθλητές άμμου, Πόλα Κίτσου και Παύλος Μπελιγράτης, βρέθηκαν μεταξύ άλλων στα Καλάβρυτα. Και συμμετείχαν σε έναν εντυπωσιακό αγώνα επίδειξης.

Στο τουρνουά παρευρέθηκαν και τέσσερις τυχεροί που κέρδισαν σε online διαγωνισμό του ΟΠΑΠ. Και απόλαυσαν μια μοναδική αθλητική εμπειρία στα χιόνια, καθώς είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν στο 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και σε αγώνα επίδειξης «κόντρα» στους πρωταθλητές!

Νικητές στους άνδρες, στο 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Snow Volley, αναδείχθηκαν οι Γιώργος Κοτσιλιάνος και Παναγιώτης Ιωαννίδης. Και στις γυναίκες η Πηγιάννα Μεθενίτη και η Λίζα Τριανταφυλλίδη.

Το Snow Volley στην Ελλάδα είναι πλέον γεγονός!