Κουνάει μαντίλι στην Ευρώπη

Ο Λεβαδειακός έδειξε κάποιου είδους αντίδραση σε ένα δύσκολο εκτός έδρας ματς και παρά το ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, πήρε την ισοπαλία με 2-2 από την Ξάνθη που μάλλον απώλεσε μεγάλο μέρος των ελπίδων της για είσοδο στην πεντάδα.

Η Ξάνθη μπήκε αεράτα στο γήπεδο, έκλεισε τον Λεβαδειακό στα καρέ του και μέχρι να κερδίσει το πέναλτι στο τέταρτο λεπτό είχε προλάβει να δημιουργήσει τρεις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Ναμάσκο. Τελικά το 1-0 έγινε από την άσπρη βούλα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιουνές.

Οι γηπεδούχοι μετά το 15’ σταμάτησαν την ασφυκτική πίεση, ο Λεβαδειακός ισορρόπησε και μάλιστα ισοφάρισε στο 28΄με τον Βασιλείου, ο οποίος σκόραρε το τρίτο του γκολ στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της ομάδας του. Η Ξάνθη πήρε και πάλι το προβάδισμα με γκολ του Λάζιτς στο 30’, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης η Λιβαδειά ισοφάρισε ξανά με τον Τόνι Σίλβα. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και ΛεβαδειακόςΑΕΚ και ΠΑΟ χαμογέλασαν πλατιά.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (79’ Σολτάνι), Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές, Μεχία (60’ Λουσέρο), Βασιλακάκης, Φλίσκας, Λάζιτς, Σιλά (60’ Πιτσέλι), Λισγάρας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Ναμάσκο, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας (85’ Σεζίνιο), Βασιλείου, Τόνι Σίλβα (88’ Λάτσι), Καλτσάς, Ουόν, Γιουσούφ, Βούρος, Μιλιάζες, Σουμπίνιο (68’ Γιακουμάκης)