Και τώρα ο Ολυμπιακός

Μεγάλη νίκη επί του ΟΦΗ μέσα στο «Γεντί Κουλέ» πέτυχε ο Παναθηναϊκός με 3-2. Αν και οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, στο β’ μέρος ανέβασαν στροφές και πήραν το πολύτιμο τρίποντο, που τους δίνει το δικαίωμα στο… όνειρο του τίτλου, με το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό μέσα στη Λεωφόρο να ακολουθεί.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου μόλις στο 2′ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Καρέλη. Ωστόσο, οι Κρητικοί αντέδρασαν και με μία πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Μονιάκη στο 26′.

Μάλιστα, το σύνολο του Νίκου Αναστόπουλου ανέτρεψει την εις βάρος του κατάσταση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μερεμπασβίλι στο 44′.

Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Παναθηναϊκού ανέκτησαν τη συγκέντρωσή τους και βάζοντας την μπάλα… κάτω κατάφεραν να ισοφαρίσουν μόλις στο 49′ με σουτ του Πράνιτς που κόντραρε όμως και στο κεφάλι του Μακρή.

Η ολική ανατροπή επιτεύχθηκε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Νίκου Καρέλη στο 75′ μετά από άψογη ασίστ του Χουχούμη.

ΟΦΗ: Λόρια, Μονιάκης, Μπολάκης, Φαζός. Δαμιανάκης, Καλαϊτζιτς, Μακρής, Λαμπρόπουλος, Μερεμπασβίλι, Κουτσιανικούλης, Τζορτζ

Παναθηναϊκός: Στιλ, Χουχούμης, Ζέκα, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλοπουλος, Λαγός, Πράνιτς, Καρέλης, Μαυρίας, Πέτριτς, Μπεργκ