Ατρόμητος για Champions League

Ατρομητάρα για Champions League και ομιλούμε κυριολεκτικά. Η πλέον φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος νίκησε 2-1 στη Λάρισα την τοπική ΑΕΛ και πάτησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, οκτώ βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό, από τον οποίο είχε χάσει άδικα στο Περιστέρι και υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να βρίσκεται πολύ πιο κοντά στην κορυφή. Στη Θεσσαλία και μετά τα πρώτα λεπτά ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος και νίκησε δίκαια.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο όψεις. Στο πρώτο 20λεπτο η ΑΕΛ είχε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων και στη συνέχεια ο Ατρόμητος ισορρόπησε και κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα. Όλα έδειχναν πως δεν θα έχουμε γκολ μέχρι να πάνε οι παίκτες στα αποδυτήρια, αλλά στο 45’ ο Λημνιός με ωραίο γυριστό σουτ πέτυχε το πρώτο του επαγγελματικό τέρμα για λογαριασμό του Ατρόμητου.

Το προβάδισμα αυτό το κράτησαν μόνο στα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι, αφού στο 47’ ο νεοεισελθόν Μαρουκάκης ισοφάρισε για την ΑΕΛ, ωστόσο στο 56’ οι Περιστεριώτες το ανέκτησαν με τον φορμαρισμένο Λε Ταλέκ (ασίστ Μπρίτο), ο οποίος πέρσι βοήθησε με την προσωπικότητα του, αλλά φέτος βοηθά και ουσιαστικά με τα γκολ του! Ο Κορακάκης έχοντας διαβάσει την αλλαγή συστήματος του Σάκη Τσιώλη δεν δυσκολεύτηκε μετά το 65’ να διαχειριστεί το παιχνίδι από τον πάγκο, ιδίως από τη στιγμή που ο αντίπαλος προπονητής είχε κάνει όλες τις αλλαγές, ενώ ο ίδιος κρατούσε και τις τρεις για το τέλος.

ΑΕΛ: Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γκόλιας, Φάρκας, Κοντόρ, Ποτουρίδης, Φατιόν, Ναβάρο (63’ Καπός), Ντέλετιτς (46’ Αβραάμ), Ντοντό (46’ Μαρουκάκης), Ναζλίδης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Μπάγκα, Ούμπιντες, Λημνιός (66’ Κεϊτά), Τόνσο (88’ Ζησόπουλος), Μπρίτο (78’ Κατράνης), Λε Ταλέκ