Ξέσπασμα Μπάγερν 9-2 τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Τέσσερα γκολ πέτυχε ο Κέιν

Η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε με το εκκωφαντικό 9-2 την Ντινάμο Ζάγκρεμπ στο νέο Champions League!

Τέσσερα γκολ σημείωσε ο Κέιν, που πάντως έκανε… χατ τρικ με πέναλτι, με τον Ολίσε να σκοράρει δις και τους Κροάτες, από τη μεριά τους, να έχουν να επιδείξουν μονάχα ένα ξέσπασμα που τους απέφερε δύο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερο ημιχρόνου.

Παραδόξως, το ματς αυτό δεν ήταν το πιο παραγωγικό στην ιστορία του θεσμού, καθώς υπάρχει και το 8-4 της Ντόρτμουντ ενάντια στη Λέγκια Βαρσοβίας πριν από μερικά χρόνια, ωστόσο η rekordmeister έγινε η πρώτη ομάδα που σκοράρει εννέα φορές σε ματς για το Champions League!

Οι Βαυαροί μπήκαν αναμενόμενα δυνατά στο ματς, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, με τον Μουσιάλα να ευστοχεί σε τετ α τετ στο 9ο λεπτό αλλά να… συλλαμβάνεται σε θέση οφσάιντ.

Στο 16′ ήταν η σειρά του Γκνάμπρι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα όντας εκτεθειμένος, όμως αυτή τη φορά ο διαιτητής πήγε στο VAR και διαπίστωσε πως νωρίτερα υπήρχε μαρκάρισμα εντός περιοχής που έφερε πέναλτι για την Μπάγερν.

Ο Κέιν έστησε την μπάλα στη λευκή βούλα και δεν λάθεψε, ανοίγοντας εντέλει το σκορ στο 19ο λεπτό.

Ο Γκερέιρο έφτασε κοντά στο 2-0 στο 24′ αλλά ήταν άστοχος, όμως ο ίδιος παίκτης κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με καταπληκτικό σουτ εννέα λεπτά αργότερα, με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά για οφσάιντ και να μετρά κατόπιν παρέμβασης του VAR!

Το ματς κάπου εκεί φάνηκε να παίρνει τον δρόμο του, με τους Κροάτες να είναι καταρρακωμένους και να βλέπουν την κεφαλιά του Ολίσε στο 38′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Παρ’ όλα αυτά, με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Ντινάμο αντέδρασε, με τον Πέτκοβιτς να σκοράρει με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή στο 49′ και να μειώνει.

Πριν καν καταλαγιάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε ένα κενό στη βαυαρική άμυνα να επιτρέψει στον Ογκιβάρα να φέρει στο γκολ τους φιλοξενούμενους, με τους οπαδούς της Μπάγερν να ξεσπούν σε αποδοκιμασίες!

Όλα αυτά με τον Ούλραϊχ να έχει αντικαταστήσει στην ανάπαυλα τον Νόιερ, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις…

Οι παίκτες του Κομπανί αφυπνίστηκαν και στο 57′ ανέκτησαν το προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Κέιν να σκοράρει από κοντά μετά από επέμβαση του Νέβιστιτς σε σουτ του Κίμιχ, για το 4-2. Μέσα σε ένα δίλεπτο ήρθε κι άλλο γκολ από τον Άγγλο φορ, ωστόσο αυτό ακυρώθηκε, καθώς υπήρχε οφσάιντ στον Γκνάμπρι στο ξεκίνημα της φάσης, με τον Ολίσε να κάνει τελικά το 5-2 στο 61′, μετά από προσπάθεια του Μουσιάλα!

Στο 73′ ο Κέιν έκανε το χατ τρικ, ευστοχώντας για δεύτερη φορά από τη λευκή βούλα μετά από χέρι μέσα στην περιοχή, σφραγίζοντας τον βαυαρικό θρίαμβο, τον οποίον ξεχείλωσε ακόμη περισσότερο στο 85′ ο Σανέ…

Κι εκεί που θα περίμενε κανείς ότι αυτό θα είναι το τελικό σκορ, ήρθε το ένατο βαυαρικό γκολ από τον Γκορέτσκα στις καθυστερήσεις, για να κλείσει τη βραδιά της υπερηχητικής Μπάγερν!

Μπάγερν Μ. (Β. Κομπανί): Νόιερ (46′ Ούλραϊχ), Κίμιχ, Κιμ (68′ Ντάιερ), Ουπαμεκανό, Ντέιβις, Πάβλοβιτς, Γκερέιρο (81′ Γκορέτσκα), Ολίσε (68′ Σανέ), Μουσιάλα (68′ Μίλερ), Γκνάμπρι, Κέιν

Ντινάμο Ζ. (Σ. Γιακίροβιτς): Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Τεοφίλ-Κατρίν, Μι, Πιερ-Γκαμπριέλ (73′ Σπίκιτς), Μίσιτς, Ρογκ (46′ Στοΐκοβιτς), Πιάτσα (62′ Κουλένοβιτς), Μπατούρινα, (78′ Αντέμι) Ογκιβάρα (73′ Χότζα), Πέτκοβιτς