Τρέλανε κόσμο ο Μαρσέλο κι έστειλε τον Ολυμπιακό στους οκτώ του κυπέλλου 4-1 τον Ατρόμητο

Τρέλανε κόσμο ο Μαρσέλο. Αυτός ναι, ήταν παγκόσμιας κλάσης ποδοσφαιριστής. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε δυο γκολάρες και οδήγησε τον Ολυμπιακό στο εμφατικό 4-1 επί του Ατρόμητου, που ουσιαστικά στέλνει από σήμερα την ομάδα του Πειραιά στην οκτάδα του κυπέλλου.

Ο προβληματικός στην άμυνα Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου είδε τον Ατρόμητο να σπαταλά τεράστιες κλασικές ευκαιρίες στο 1-1, βελτιώθηκε κατακόρυφα στο δεύτερο και μετά από one man show του ανανεωμένου Μαρσέλο, καθάρισε τους Περιστεριώτες. Πρώτη φορά βασικός ο Βραζιλιάνος σούπερσταρ φέτος, πρώτη φορά στην καριέρα του που σκοράρει δύο φορές σε επίσημο ματς και πρώτη φορά που οι «ερυθρόλευκοι» πετυχαίνουν 4 γκολ μέσα στη σεζόν! Από ένα πρόσθεσαν Μπιέλ και Ελ Αραμπί, ενώ ο Κιάρτανσον είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την ομάδα του Κόουλμαν. Παρά το εύρος της νίκης, το ματς θα μπορούσε να είχε πολύ διαφορετική εξέλιξη για την ομάδα του Μίτσελ, αντίθετα, αν οι φιλοξενούμενοι ήταν οριακά πιο εύστοχοι, αφού έχασαν τρομερές ευκαιρίες, στην κόντρα, στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι επιστροφές του Ολυμπιακού στην άμυνα ήταν τραγικές.

Το πρώτο ημίχρονο παίχτηκε σε πολύ γρήγορο ρυθμό και ελεύθερα και από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός ήταν στημένος πολύ «ψηλά» από τον Μίτσελ, προκειμένου να πιέσει, κάτι που όμως βοήθησε περισσότερο τον αντίπαλο, ειδικά από την στιγμή που οι επιστροφές των παικτών του ήταν πολύ κακές και όποτε χανόταν η μπάλα, η άμυνα… έμπαζε. Πολύ επικίνδυνος στην κόντρα και ο Ατρόμητος που χτυπούσε συνεχώς στην αριστερή πλευρά άμυνας των «ερυθρόλευκων» αφού ο Μαρσέλο βρισκόταν συνήθως πολύ ψηλά για να βοηθήσει στην επίθεση και τη δημιουργία. Με αυτό τον τρόπο βρήκε τουλάχιστον 3-4 ευκαιρίες από αυτή την πτέρυγα, όμως τις σπατάλησε όλες, κάτι που εν τέλει πλήρωσε στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 2′ ο Φορτούνης έχασε την πρώτη ευκαιρία του ματς με ένα πλασέ λίγο άουτ και στο 4′ ο Ατρόμητος χάνει την πρώτη δική του μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από γρήγορη επίθεση από τα δεξιά και παράλληλο γύρισμα του Κεσχρίντα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρομπάιγ πλάσαρε άουτ εξ επαφής και ουσιαστικά σε κενή εστία! Στο 7′ ήρθε τελικά το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού. Ο Εμβιλά βρήκε με διαγώνια πάσα τον Μπιέλ που βρέθηκε σε θέση «10», ελίχθηκε, απέφυγε το Χατζηισαΐα και με έξοχο δεξί πλασέ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Γιαννιώτη για το 1-0. Άμεση ήταν η απάντηση του Ατρόμητου, στο 11′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρομπάιγ, ο Κιάρτανσον που σηκώθηκε πιο ψηλά απ όλους και νίκησε τον Τζολάκη για το 1-1.

Μετά από πεντάλεπτη περίπου διακοπή στο 12′, λόγω προβλήματος στα φώτα του γηπέδου, το ματς συνεχίστηκε χωρίς ο ρυθμός να πέσει. Στο 21′ και το 24′ ο Ολυμπιακός είχε δύο μικροευκαιρίες με Φορτούνη και Εμβιλά, ενώ στο 25′ ο Γάλλος έσωσε πάνω στη γραμμή τελείωμα του Κεσχρίντα στην αντεπίθεση. Ακολούθησαν δύο εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο 30′, ξανά στην αντεπίθεση, ο Ρομπάιγ νικήθηκε από τον Τζολάκη στο τετ-α-τετ και στο 35′ ο Μπακαμπού αστόχησε από κοντά με το κεφάλι, μετά από σέντρα του Φορτούνη. Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη φάση και στο 42′, όταν ο Φορτούνης βρήκε δεξιά τον Βρουσάι, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Μπακαμπού εξ επαφής έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ με νέα κεφαλιά. Τεράστια ευκαιρία ήταν και αυτή του 45+2′ για τον Ατρόμητο. Μετά από κόρνερ του Ολυμπιακού οι επιστροφές είναι ανύπαρκτες, έφυγαν οι του Ατρομήτου 3 με 1, ο Ρομπάιγ στο τετ-α-τετ προσπάθησε να κρεμάσει τον Τζολάκη που όμως αντέδρασε σωστά και κράτησε το 1-1 αρχικά, με τον Βρουσάι στη συνέχεια να διώχνει πάνω στη γραμμή το νέο σουτ του Γάλλου που πήρε το «ριμπάουντ» μετά την επέμβαση του ερυθρόλευκου γκολκίπερ.

Από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ βελτιωμένος τακτικά. Ο Μίτσελ συμμάζεψε τις γραμμές, οι αλλαγές του βοήθησαν σε αυτό (Γκάρι και Σαμασέκου), επιθετικά άρχισε να γίνεται πιο ουσιαστικός και με τον Μαρσέλο να ξεκλειδώνει το ματς στο 50′, ουσιαστικά κυριάρχησε πλήρως στη συνέχεια χωρίς να απειληθεί ξανά. Το highlight του αγώνα -αν όχι της σεζόν- έως τώρα, ήρθε στο 50ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Μαρσέλο, αυτός συνέκλινε προς το κέντρο και με το δεξί εξαπέλυσε μια… οβίδα που σφηνώθηκε στο δεξί «Γ» του Γιαννιώτη για το 2-1. Από εκεί και μετά, το Καραϊσκάκη άρχισε να γέρνει…

Στο 58′ ο Μπιέλ οριακά δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από γύρισμα του Γκάρι, ενώ στο 63′ ήρθε το 3-1. Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής που κόντραρε, ο Ελ Αραμπί πήρε το… φόλοου και με δεξί διαγώνιο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Γιαννιώτη. Ένα δίλεπτο μετά, ο Μαρσέλο ανέβασε τον δείκτη του σκορ με νέα βραζιλιάνικη γκολάρα. Στη φάση του 65′, ο Μπιέλ του τσίμπησε τη μπάλα στα αριστερά, ο Βραζιλιάνος μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα εναέριο κοντρόλ στρώνοντας τη μπάλα στον εαυτό του και με βολέ στην κίνηση εκτέλεσε ξανά τον Γιαννιώτη για το 4-1. Μέχρι το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε ακόμη δύο καλές στιγμές με Μπιέλ και Χάμες, ο Ατρόμητος είχε επίσης δύο καλές στιγμές, όμως πια όλα είχαν κριθεί. Επιστροφή στη δράση με ένα προβληματικό πρώτο και ένα εξόχως πειστικό δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, με τον Μαρσέλο να δείχνει πως βρίσκει τον εαυτό του και να αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια της σεζόν…

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Βρουσάι, Ρέτσος, Ντόη, Μαρσέλο (69′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Κασάμι (60′ Σαμασέκου), Αγκιμπού (46′ Γκάρι), Μπιέλ, Φορτούνης (71′ Χάμες), Μακαμπού (60′ Ελ Αραμπί).

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζησαϊας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονθάλεθ (76′ Οικονομίδης), Κούεν, Φριτζόνσον, Ροτάριου (76′ Τζοβάρας), Κιάρτανσον, Ρομπάιγ.