Με δύο… ροπαλίες ο Μπιανκόνι «ξέρανε» τον Ηρακλή (video)

Σήμερα (2/2) στο Καυτανζόγλειο, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 15ης αγωνιστικής στη Football League, το ρόπαλο δεν το κρατούσε ο Ηρακλής αλλά ο Μιγκέλ Μπιανκόνι. Με δικά του γκολ, το δεύτερο στις καθυστερήσεις, ο Πλατανιάς «ξέρανε» τον γηπεδούχο και απέσπασε ισοπαλία 2-2.

Ο «γηραιός» προηγήθηκε με το… καλησπέρα (3′ Βιτλής) αλλά ο Βραζιλιάνος ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (62′). Ο Περόνε (70′), με αρκετή δόση εύνοιας, έβαλε και πάλι σε «θέση οδηγού» την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Και όλα έδειχναν ότι το γκολ του Αργεντινού θα έδινε τους τρεις πόντους.

Συνυπολογίζοντας το γεγονός πως ο Πλατανιάς αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσιαμούρη (75′). Όμως ο Μπιανκόνι δεν είχε… πει την τελευταία του λέξη. Στις καθυστερήσεις (90’+4′) εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα, Βοσνιάδη, και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουέλ Ρόκα): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος (35′ Καζναφέρης), Βιτλής, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Κωστούλας, Νιαμπούγιου, Παναγιωτούδης, Μουνιόθ, Κλέιτον (61′ Ορφανίδης), Περόνε (79′ Πτηνόπουλος).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ποζατζίδης (80′ Κωστίκος), Τσιαμούρης, Ρουσσάκης (53′ Χ. Ποζατζίδης), Μαγκιτς (66′ Ταρίκ), Παπανικολάου, Καραγκούνης, Μπιακόνι, Μπερντόμο, Κόρτσαμ.