Τα θρυλικά μωρά του Ολυμπιακού έχασαν στο 92΄ το Διηπειρωτικό

Η Φλαμένγκο πέτυχε το 2-1, ενώ στο 88΄ ο Πρεκατές είχε δοκάρι

Τα θρυλικά μωρά του Ολυμπιακού άφησαν άφωνους τους Βραζιλιάνους στο Μαρακανά, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη και οι γηπεδούχοι της Φλαμένγκο με γκολ στο 92΄ «έκλεψαν» το Διηπειρωτικό.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός Κ-20 του Σωτήρη Συλαΐδόπουλου με ενέργεια, αυτοπεποίθηση και πάθος, ήταν εξαιρετικός για 75 λεπτά στο ματς, όμως οι Βραζιλιάνοι εκμεταλλεύθηκαν τις δύο στιγμές αδράνειας στην άμυνα, ίσως και αποτέλεσμα της κούρασης των ερυθρόλευκων, σκόραραν δις και έτσι «έκλεψαν» με buzzer beater το τρόπαιο.

Τα γκολ των νικητών που γνώρισαν την αποθέωση από 45.000 φιλάθλους πέτυχαν οι δύο αλλαγές του Φελίπε Λουίς, Κάιο και Τεράσα, την ώρα που ο Έλληνας τεχνικός είχε αποφασίσει να βγάλει όλο το 90λεπτο με τους ίδιους 11 που ξεκίνησαν τον τελικό. Κάτι που δεν του βγήκε, αφού στα τελευταία λεπτά η βραζιλιάνικη ομάδα που πίεζε πατούσε όλο και πιο εύκολα την περιοχή του Μπότη.

Μέχρι το τελευταίο τέταρτο πάντως, όλα πήγαιναν καλά για τους Πειραιώτες οι οποίοι είχαν τις περισσότερες και πιο ουσιαστικές ευκαιρίες, ενώ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο είχαν πάρει και κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Λιατσικούρα στο 54′, έπειτα από ασίστ του Κωστούλα σε φάση διαρκείας στα καρέ της «Φλα». Νωρίτερα, στο πρώτο 45λεπτο, Παπακανέλλος στο 6′, Παπακανέλλος και Μπακούλας στο 20′, Πνευμονίδης στο 22′ και Κωστούλας στο 24′ είχαν χάσει μεγάλες ευκαιρίες για τουλάχιστον ένα ακόμη γκολ, ενώ για τους Βραζιλιάνους κάποια καλά μακρινά σουτ, σταμάτησαν στον Μπότη που έκανε τρεις επεμβάσεις για να κρατήσει το «μηδέν» στη δική του εστία.

Οι γηπεδούχοι είχαν την φλύαρη κατοχή, με τον Ολυμπιακό πάντως να αφήνει εμφανώς αυτό το παιχνίδι, αφού ήθελε να χτυπά στην κόντρα, εκμεταλλευόμενος και την έφεση της βραζιλιάνικης άμυνας στο εύκολο λάθος.

Στο 73′ η Φλαμένγκο βρήκε από το πουθενά την ισοφάριση όταν  Μπότης αποκρούει αρχικά πλασέ του Γουάλας μετά από κερδισμένες κόντρες, στη συνέχεια ο γκολκίπερ των ερυθρόλευκων μπερδεύτηκε με τον Πρεκατέ, η μπάλα κόλλησε και ο Κάιο Γκαρσία που είχε μπει πριν από λίγο στο ματς, με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-1. Στο 88′ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Πρεκατέ και σα να μην έφτανε αυτό, σε μια ακόμη στιγμή που όλη η άμυνά του κοιμήθηκε, είδε τους Βραζιλιάνους να βρίσκουν το buzzer beater του τελικού στο 92′. Με πολλές πάσες οι γηπεδούχοι πάτησαν περιοχή, άλλαξαν ωραία τη μπάλα με τον Γουάλας να κάνει το τελικό γύρισμα και τον Τεράσα να κάνει το 2-1 με κοντινό πλασέ.

Ο διαιτητής Γέντερ Ερέρα  από τη Βενεζουέλα, παραέπαιξε έδρα.

Ολυμπιακός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Μπότης, Κουτσίδης, Πρεκατές, Δάμα, Αλαφάκης, Μουζακίτης, Μπακούλας, Πνευμονίδης, Λιατσικούρας, Παπακανέλλος, Κωστούλας.
Φλαμένγκο (Φελίπε Λουίς): Αλβες, Σάλες (86′ Ντα Μάτα), Ιάγκο, Βίκτορ, Γουέλινγκτον (61′ Κάρλος), Ζοάο Αλβες (61′ Κάιο Γκαρσία), Λούκας, Γκόμες (65′ Τερέσα), Γκονσάλβες, Γουάλας και Ογκουντάνα (86′ Αντριέλ).