Τα πήρε όλα ο Τζόκοβιτς 2-0 στον τελικό τον Αλκαράθ

Ο Σέρβος κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες που έλειπε από τη συλλογή του

Πλέον δεν έχει να πάρει κάτι άλλο.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε 2-0 σετ του Κάρλος Αλκαράθ (7-6, 7-6) στον τελικό του μονού και κατέκτησε το πρώτο του χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο. Έτσι συμπλήρωσε το Golden Slam και δεν έχει κάτι άλλο να διεκδικήσει στην καριέρα του που να μην το έχει κατακτήσει!

Ο τελικός του τένις ήταν συγκλονιστικός, αλλά ο Νόλε δείχνει ανίκητος.

Σε έναν αγώνα που είχε μόνο… highights, ο Σέρβος σούπερ σταρ λύγισε τον 21χρονο Ισπανό με 7-6(3), 7-6(2) σε 2 ώρες 50 λεπτά και έφτασε τους 99 τίτλους καριέρας!

Είχε καταφέρει να κερδίσει 24 Grand Slam τίτλους, αλλά ποτέ δεν είχε φτάσει στο σημείο να διεκδικεί το χρυσό μετάλλιο. Και τα κατάφερε φέτος, λίγες εβδομάδες μετά το χειρουργείο στο γόνατο, πιθανότατα στην τελευταία ευκαιρία του!

Δικαιολογείται, λοιπόν, απόλυτα η συγκίνησή του στο φινάλε, παρότι πρόκειται για έναν παίκτη που έχει ζήσει αναρίθμητες μεγάλες στιγμές στην καριέρα του!

Οι δύο τενίστες έπαιξαν ένα ματς-διαφήμιση για το τένις και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά η αλήθεια είναι ότι παρά την τεράστια προσπάθεια του Αλκαράθ, αυτή τη φορά ο Νόλε ήταν ανώτερος και άξιζε τη νίκη.

Το πρώτο σετ ήταν άκρως συναρπαστικό, με τους δύο παίκτες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα, καθηλώνοντας τους παίκτες με τα απίθανα χτυπήματά τους για 92 λεπτά! Συνολικά σώθηκαν 13 μπρέικ πόιντ (8 από τον Τζόκοβιτς και 5 από τον Αλκαράθ), όμως το πιο κρίσιμο ήρθε στο σερβίς του Καρλίτος στο 6-5 (σετ πόιντ), με τον νεαρό τενίστα να μένει όρθιος και να στέλνει το σετ σε τάι μπρέικ!

Εκεί ο Νόλε σημείωσε το μίνι μπρέικ με μια απίθανη επιστροφή στο 3-3 και τελικά έκλεισε το σετ στο πρώτο του σετ πόιντ στο 6-3, όταν πρόλαβε ένα από τα πολλά drop shots του Αλκαράθ και πήρε τον πόντο στη συνέχεια με ένα εξαιρετικό βολέ. Μπορεί και να ήταν το καλύτερο σετ της χρονιάς!

Στο δεύτερο σετ ο Τζόκοβιτς σέρβιρε υποδειγματικά και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, παρότι απείλησε μόλις μια φορά τον Καρλίτος όταν εκείνος είχε τις μπάλες στα χέρια του. (στο 1-1). Οι διαφορές λύθηκαν και πάλι στο τάι μπρέικ, όπου μετά από μια πρώτη ανταλλαγή μίνι μπρέικ ο Νόλε έβγαλε ένα απίθανο forehand στη διαγώνιο και πέρασε μπροστά με 3-2.

Δεν παραχώρησε άλλον πόντο μέχρι το τέλος και έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού χωρίς να έχει χάσει σετ σε όλο το τουρνουά!

Ο Νόλε είναι μόλις ο τρίτος άνδρας που καταφέρνει να έχει όλα τα Grand Slam αλλά και χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο μονό. Οι άλλοι δύο είναι ο Ράφα Ναδάλ και ο Αντρέ Αγκάσι, ενώ στις γυναίκες το έχουν καταφέρει η Στέφι Γκραφ και η Σερένα Γουίλιαμς. Παράλληλα, ο Τζόκοβιτς έγινε ο γηραιότερος αθλητής τένις που ανεβαίνει στο πρώτο σκαλί του βάθρου, σε ηλικία 37 ετών, ενώ έγινε επίσης ο πρώτος μετά τον Μίλοσλαβ Μέτσιρ το 1988 στη Σεούλ που πανηγυρίζει το χρυσό χωρίς να χάσει σετ στο τουρνουά.