Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός 2-1 την Μπότεφ Πλόβντιβ

Δύσκολη η ρεβάνς την 1η Αυγούστου στη Φιλιππούπολη

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός που νίκησε 2-1 την Μπότεφ Πλόβντιβ στο ΟΑΚΑ για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa League και πλέον τον περιμένει δύσκολη βραδιά στη Φιλιππούπολη.

Το «τριφύλλι» ήταν καλό στο πρώτο ημίχρονο, όπου έδειξε ανά διαστήματα θετικά στοιχεία όπως πίεση ψηλά και άμεσο ποδόσφαιρο δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να πετύχει γκολ σε καίρια σημεία, στην αρχή και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γερεμέγεφ στο 8’ και τον Μπακασέτα με πέναλτι στο 44ο λεπτό. Μάλιστα είχε και δοκάρι με τον Τζούριτσιτς στο 73’!

Ωστόσο, ένα «φτηνό» λάθος του Βιλένα επέτρεψε στους Βούλγαρους να μειώσουν με τον Κόροσετς, που είχε περάσει αλλαγή λίγα δευτερόλεπτα πριν, στο 70ο λεπτό, ενώ από ένα ακόμα του Γεντβάι στο 83’ καταλογίστηκε πέναλτι που διορθώθηκε μέσω VAR…

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη την 1η Αυγούστου στο «Κρίστο Μπότεφ», στις 21:00 ώρα Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να επιβάλλει τον ρυθμό του και πίεσε ψηλά από το ξεκίνημα, προσπαθώντας να βρει διαδρόμους από τα δύο άκρα, την ώρα που η Μπότεφ περίμενε στο μισό γήπεδο.

Οι «πράσινοι» μάλιστα κατάφεραν χάρη στην πίεση αυτή να βρουν γρήγορο γκολ, μόλις στο 8ο λεπτό… Από απομάκρυνση αντιπάλου, ο Μλαντένοβιτς γέμισε ωραία στην καρδιά της περιοχής, ο Γερεμέγεφ κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα, γύρισε το σώμα του και την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-0!

Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο στη συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Μάλιστα, πέντε λεπτά μετά, ο Σουηδός σέντερ φορ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του… Από την κάθετη του Βαγιαννίδη στον Μαντσίνι και τη σέντρα του δεύτερου, ο επερχόμενος και αμαρκάριστος Γερεμέγεφ πλάσαρε ψηλά και άστοχα, στο δεύτερο δοκάρι.

Οι Βούλγαροι πήραν μέτρα μετά το πρώτο 15λεπτο, ενώ έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ στο 17’, με τον Ντραγκόφσκι να μαζεύει την μπάλα στο επικίνδυνο γύρισμα του Νουατσούκβου από αριστερά. Και να αποκρούει το «χλιαρό» πλασέ του Ποπόβ στην αμέσως επόμενη φάση.

Ακολούθησε ένας ακόμα συνδυασμός των γηπεδούχων από τα δεξιά, με τον Βαγιαννίδη να σεντράρει στο πρώτο δοκάρι, τον Γερεμέγεφ να σουτάρει «με τη μία» αλλά να αστοχεί, ξανά, στο 22ο λεπτό.

Οι παίκτες της Μπότεφ είδαν τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει το μακρινό σουτ του Περέιρα στο 28’, ενώ παράλληλα συνέχισαν το υπέρ το δέον σκληρό παιχνίδι τους, διαμαρτυρόμενοι για ανατροπή και πέναλτι του Μλαντένοβιτς στον Ούτζα, οκτώ λεπτά μετά.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πατάει περιοχή εύκολα και είχε μια ακόμα χαμένη ευκαιρία στο 37’. Ξανά με τον Βαγιαννίδη να γυρίζει από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά τον επερχόμενο Βιλένα να γλιστράει την ώρα που σούταρε από διαγώνια και αριστερά, για να διώξει πάνω στην γραμμή ο Ταμ.

Τελικά, η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου 45λεπτου. Όταν από κλέψιμο της μπάλας από τον Βιλένα, αυτή έφτασε στον Τζούριτσιτς, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ταμ εντός περιοχής, ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και με δυνατό χτύπημα έκανε το 2-0, στο 44’!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πιέζει, να παίρνει την κατοχή και να δείχνει αποφασισμένος να φτάσει και σε ένα τρίτο τέρμα, για να καθαρίσει το παιχνίδι.

Ο Γερεμέγεφ απείλησε μόλις στο 47’, μια φοβερή ατομική ενέργεια του Τζούριτσιτς τρία λεπτά αργότερα έμεινε ανολοκλήρωτη, ενώ στο 53’ ο Βαγιαννίδης πάτησε περιοχή από δεξιά, «έκοψε» την μπάλα και σούταρε με το αριστερό, για να αποκρούσει ο Ιγκόνεν σε κόρνερ!

Κόντρα στη ροή του αγώνα, λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν με… καραμπόλες, σε διαδοχικές «στημένες» μπάλες, καθώς αρχικά ο Γεντβάι παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, στο 56’, ενώ στο 58ο λεπτό η μπάλα βρήκε στον Κοντέ και πέρασε λίγο άουτ.

Η Μπότεφ από το πουθενά μείωσε σε 2-1 στο 71’ μετά από λάθος πάσα του Βιλένα και κλέψιμο του Καραμπέλιοφ που στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι!

Ο Τζούριτσιτς με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ στο 77’ τράνταξε το δοκάρι της Μπότεφ με τον Γερεμέγεφ να αστοχεί εξ επαφής στο ριμπάουντ, ενώ στο 83’ ο Ουκάκι έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, από ασυνεννοησία Γέντβαϊ και Σένκεφελντ, και βγήκε τετ α τετ με τον Ντραγκόφσκι, πέφτοντας στο έδαφος με στόχο να εκβιάσει το πέναλτι.

Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά τον κάλεσε ο VAR και πήρε πίσω τη λανθασμένη απόφασή του.

Με προβλήματα στον πειθαρχικό έλεγχο η διαιτησία του Ισραηλινού Φούξμαν, που έβγαλε την πρώτη κίτρινη στο 30’, ενώ είχαν υπάρξει πολλές αφορμές νωρίτερα. Θα έπρεπε να αποβάλλει, δε, τον Ετό, στο 60ο λεπτό. Καθαρή η ανατροπή-πέναλτι του Τζούριτσιτς, παράπονα της Μπότεφ για ανάλογη παράβαση στον Ούτζα, που δεν καταλογίστηκε λόγω VAR.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Βιλένα (74′ Μαξίμοβιτς), Τζούριτσιτς, Μπακασέτας, Μαντσίνι (74′ Λημνιός), Γερεμέγεφ (78′ Σπόραρ).

Mπότεφ Πλόβντιβ (Nτούσαν Κέρκεζ) : Iγκόνεν, Μίνκοφ, Ταμ, Κοντέ, Μπαλογιάννης, Ετό (63′ Κόροσετς), Περέρα (70′ Καραμπέλιοφ), Νουατσούκβου, Ποπόβ (80′ Ουκάκι), Ακέρε (80′ Ντιαμπατέ), Ούτζα (70′ Σέκουλιτς).