Στους «32» του Ρολάν Γκαρός ο Τσιτσιπάς

Την πρόκριση στον 3ο γύρο του Ρολάν Γκαρός εξασφάλισε για έκτη διαδοχική χρονιά ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Σε ένα ματς που είχε δύο όψεις (απόλυτη κυριαρχία στα πρώτα δύο σετ, μεγάλη μάχη στα επόμενα δύο), ο Έλληνας τενίστας επικράτησε του Γερμανού Ντάνιελ Αλτμάιερ (Νο 83 στον κόσμο) με 6-3, 6-2, 6-7 (2/7), 6-4 και συνεχίζει τη διαδρομή του στο γαλλικό γκραν σλαμ.

Αντίπαλος του “Στεφ” στους “32” θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ιταλό Λορέντζο Σονέγκο και τον Κινέζο Ζιζέν Ζανγκ. Ο αγώνας άρχισε κανονικά το μεσημέρι, αλλά διακόπηκε μετά από 41 λεπτά (με το σκορ στο 4-3 υπέρ του Ζανγκ στο πρώτο σετ), καθώς για άλλη μία ημέρα η βροχή ταλαιπωρεί παίκτες, θεατές και διοργανωτές.

Ένα break, στο 4ο γκέιμ, ήταν αρκετό για να κρίνει το πρώτο σετ. Αφότου πήρε το προβάδισμα, ο Τσιτσιπάς το κράτησε πολύ εύκολα, αφού δεν απειλήθηκε καθόλου στο σερβίς του, και έφτασε στο 6-3 σε 31 λεπτά. Ακόμη πιο επιβλητική ήταν η εμφάνισή του στο δεύτερο σετ, όπου ο Ελληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με δύο break, προηγήθηκε 4-0 και το κατέκτησε με 6-2 σε 32 λεπτά.

Στο τρίτο σετ ο Αλτμάιερ «έβγαλε» αντίδραση, κράτησε εύκολα τα σερβίς του και έφτασε σε break point, τόσο στο 2ο όσο και στο 4ο γκέιμ, τα οποία όμως ο Τσιτσιπάς «έσβησε». Ακολούθησε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, που μοιραία οδήγησε σε τάι-μπρέικ, όπου τα λάθη του Τσιτσιπά έδωσαν την ευκαιρία στο Γερμανό να πάρει από την αρχή το «πάνω χέρι» και να επικρατήσει με 7-2, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του.

Ο Έλληνας τενίστας είχε (για πρώτη φορά μετά το δεύτερο σετ) ευκαιρία να «σπάσει» το σερβίς του Αλτμάιερ στο 4ο γκέιμ του τέταρτου σετ, χωρίς να τα καταφέρει. Αντίθετα, ο 25χρονος Γερμανός εκμεταλλεύθηκε τη δική του ευκαιρία, έκανε break στο 7ο γκέιμ και προηγήθηκε 30-0 στο επόμενο. Κάπου εκεί ο “Στεφ” αντέδρασε, ανέβασε πολύ την απόδοσή του και, όχι απλά πήρε πίσω το break, αλλά πήρε και τα επόμενα δύο γκέιμ, για να φτάσει στο 6-4 και να τελειώσει τον αγώνα.