Σπόραρ ο… λυτρωτής: Στο 96΄ ο Παναθηναϊκός 1-0 τον Λεβαδειακό

Άγριες αποδοκιμασίες κατά Αλαφούζου από τον κόσμο του «τριφυλλιού»

Ο Σπόραρ λύτρωσε στο 96΄τον Παναθηναϊκό που νίκησε 1-0 τον ψυχωμένο Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ και πήρε τους τρεις βαθμούς. Οι πράσινοι βρέθηκαν προ των πυλών νέας γκέλας, αλλά ο Σλοβένος είχε την απάντηση στην καλά οργανωμένη άμυνα των Βοιωτών έστω και λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Επόμενη υποχρέωση του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, απέναντι στην Athens Kallithea την Κυριακή (01/09), εκτός έδρας, ενώ τρις ημέρες νωρίτερα θα υποδεχτεί τη Λανς. Ο Λεβαδειακός υποδέχεται την ΑΕΚ, για την 3η αγωνιστική.

Ο Λεβαδειακός έφτασε πολύ κοντά στο να ξεκινήσει με… γκολ από τα αποδυτήρια, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, κέρδισε κόρνερ στην πρώτη του επίθεση.

Με τον Γιαννιώτα να κάνει ένα πολύ ωραίο βολέ στο δεύτερο δοκάρι, τον Ντραγκόφσκι μια ακόμα ωραιότερη επέμβαση και, με την βοήθεια και του δοκαριού, να διατηρείται το 0-0!

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, δύο λεπτά μετά, αλλά και… άστοχη, αφού ο Γερεμέγεφ δεν εκμεταλλεύθηκε την πολύ έξυπνη κάθετη του Μαντσίνι, πλασάροντας ψηλά τον Γκροφ στο τετ α τετ…

Οι Βοιωτοί συνέχισαν να παίζουν γρήγορα στην κόντρα και βρήκαν νέα φάση για να σκοράρουν στο 5ο λεπτό, όταν ο Γιαννιώτας σέντραρε από δεξιά, ο Όζμπολτ έκανε την προβολή στο όριο της μικρής περιοχής, αλλά αστόχησε.

Έχοντας εμφανές πρόβλημα στην ανάπτυξη και τη δημιουργία ευκαιριών, το «τριφύλλι» δυσκολεύθηκε να γίνει απειλητικό, παρότι σταδιακά πήρε την κατοχή της μπάλας και έπαιζε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο, από το 15’ και μετά.

Χρειάστηκε, δε, να φτάσουμε στο 23ο λεπτό, για να έρθει η επόμενη φάση για γκολ. Φάση, όμως, που την σπατάλησε κι αυτήν, καθώς μετά τη συνεργασία των Τσέριν-Γερεμέγεφ ο πρώτος βγήκε απέναντι στον Γκροφ, αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Σλοβένου χαφ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους «πράσινους» να έχουν την πρώτη αξιόλογη φάση, με το… καλημέρα, αλλά τους Βαγιαννίδη-Σένκεφελντ να μην μπορούν να κάνουν την προβολή, μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα…

Ο Λεβαδειακός σκόραρε με τον Γιαννιώτα, σε αντεπίθεση, στο 54’, αλλά ο Όζμπολτ υποδείχτηκε οφσάιντ στο ξεκίνημα και, με την χρήση και του VAR, το τέρμα δεν μέτρησε.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο, έριξε στο ματς Τετέ, Τζούριτσιτς και Σπόραρ και άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-2, θέλοντας να πιέσει περισσότερο τον αντίπαλο, με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Στο 72’ το σουτ του Τζούρισιτς σταμάτησε στον ώμο του Τσάπρα, ενώ η κεφαλιά του Γέντβαϊ στο 82’ πέρασε άουτ.

Στο 90+1’ από γλυκιά σέντρα του Τζούρισιτς, ο Μαξίμοβιτς έκανε δυνατό σουτ, ο Γκροφ έδιωξε αλλά ο Γερεμέγεφ δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία!

Στο 90+5’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τετέ έγλυψε το δοκάρι, ώσπου στο 90+6’ ο Σπόραρ λύτρωσε τον Παναθηναϊκό! Ο Μλαντένοβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τετέ έπιασε κεφαλιά-δυναμίτη στέλνοντας τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι, με τον Σπόραρ να κάνει την προβολή και να χαρίζει τη νίκη στο τριφύλλι.  Την στιγμή που ο Σλοβένος σκόραρε, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού άρχιζαν να φωνάζουν συνθήματα κατά του Γιάννη Αλαφούζου και αποδοκίμασαν τους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι δείχνουν μέχρι τώρα στο ξεκίνημα της χρονιάς να αντιμετωπίζουν τεράστιες δυσκολίες.

Ο διαιτητής Τσέτσιλας από την Καστοριά πέρασε απαρατήρητος καθώς το παιχνίδι είχε μόλις μια σημαντική φάση. Με τον βοηθό Ψύλλο και το VAR να δίνουν οφσάιντ τον Όζμπολτ, στο γκολ του Γιαννώτα που δεν μέτρησε.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μαξ (71′ Μλαντένοβιτς), Μαξίμοβιτς, Τσέριν (76′ Αράο), Πελίστρι (59′ Σπόραρ), Μπακασέτας (59′ Τζούριτσιτς), Μαντσίνι (59′ Τετέ), Γερεμέγεφ.

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Τσάπρας, Παπαδόπουλος, Μπάλτσι, Βήχος, Πλέγας (78′ Μεχία), Κωστή (60′ Λαμαράνα), Πεντρόσο (78′ Ρομο), Γιαννιώτας (83′ Γιόκε), Όζμπολτ (60′ Συμελίδης), Κάσσος.