«Σκούπισε» την πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός -όπως αναμενόταν- νίκησε και στη Ρόδο τον Κολοσσό, αυτή τη φορά με 87-69. Και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες «σφράγισε το εισιτήριο» για την ημιτελική φάση των play offs στη Basket League. Οι γηπεδούχοι άντεξαν να κοντράρουν τους φιλοξενούμενους, μόνο στο πρώτο ημίχρονο (42-39). Στην επανάληψη οι «πράσινοι» βελτίωσαν την απόδοσή τους και έφτασαν άνετα στην επικράτηση. Τώρα, οι τριφυλλοφόροι, θα αντιμετωπίσουν -με πλεονέκτημα έδρας- τον ΠΑΟΚ. Η πρώτη συνάντηση τους θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (24/5), στο ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 39-42, 52-67, 69-87

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 2 (1/6 σουτ), Αγγελάκος 2, Μπρέι 16 (3), Ράιτ 14 (7/11 σουτ, 0/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Γιανγκ, Ουέαρ 6 (1/6 σουτ, 3/3 βολές), Σχίζας 5 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 8 (1), Παπαδάκης 9 (2), Τσαλμπούρης 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγλετον 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα), Παππάς 11 (1), Βουγιούκας, Καλάθης 8 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Τζέιμς 11, Γκιστ 4 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 5 (1), Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 3, Αντετοκούνμπο 9, Μήτογλου 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Κολοσσός: 14/27 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 14/16 βολές, 25 ριμπάουντ (19+6), 12 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 24/37 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 24/33 βολές, 40 ριμπάουντ (28+12), 17 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 τάπα.