Σκόνη και θρύψαλα 2-0 έκανε η ΑΕΚ τον ΠΑΟΚ με Πινέδα και Ελίασον σκόρερ

Η Ένωση πλησίασε τον Παναθηναϊκό στους δύο βαθμούς

Σκόνη και θρύψαλα έκανε η ΑΕΚ τον ΠΑΟΚ στην OPAP Arena και το 2-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της  Super League, είναι μικρό για ν’ αντικατοπτρίσει τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Η Ένωση πλησίασε πλέον στους δυο βαθμούς τον Παναθηναϊκό.

Υποδειγματική ήταν η ανταπόκριση στο πλάνο του Αλμέιδα από τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Πινέδα μετά από τρομερή ασίστ του Μάνταλου και βρήκαν το δεύτερο τέρμα με τον Ελίασον έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Σιμάνσκι. Η ΑΕΚ είχε πολλές ευκαιρίες να βρει και άλλα γκολ, ενώ αντίθετα ο ΠΑΟΚ έβγαλε αδυναμία στη δημιουργία ευκαιριών, έχοντας μόλις δυο τελικές προσπάθειες.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή άνηκε στην Ένωση, η οποία έφτασε κοντά στο γκολ στο 12’ με δοκάρι του Πόνσε. Ο Μοχαμάντι έκλεψε την μπάλα και τη μοίρασε στον Ελίασον, που έβγαλε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Αργεντινός φορ που νίκησε κατά κράτος τον Νάσμπεργκ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των «ασπρόμαυρων» και άνοιξε το σκορ! Ο Κοτάρσκι έκανε το γέμισμα, με τον Γιόνσον να νικάει τον Μεϊτέ, μοιράζοντας στον Μάνταλο, ο οποίος είδε την ανισορροπία στο δεξί άκρο της άμυνας του ΠΑΟΚ και έβγαλε υπέροχα στον Πινέδα, που άνοιξε το σκορ για το 1-0 με κεφαλιά-«ψαράκι».

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα αξιοποίησε την ευκαιρία της και πήρε το προβάδισμα, βγάζοντας μεγαλύτερη θέληση στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια το ματς είχε πολλές μονομαχίες, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το τέμπο, ενώ ο «δικέφαλος του Βορρά» δυσκολευόταν μεσοεπιθετικά να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις, πέραν μιας τρομερής ενέργειας του Κωνσταντέλια με αντίπαλο τον Μουκουντί, που δεν οδήγησε σε κάτι ουσιαστικό.

Στο 40’ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μια ακόμη καλή στιγμή, καθώς ο Μάνταλος είδε υπέροχα με βαθιά μπαλιά τον κινητικό, μέχρι εκείνο το σημείο, Ελίασον που έβγαλε τη σέντρα, με τον Πόνσε να παίρνει την κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε το πάνω χέρι και δυο λεπτά αργότερα (42’) ο Μουκουντί εξουδετέρωσε τον Ντεσπόντοφ, έβγαλε την αντεπίθεση και στην εξέλιξη αυτής το γύρισμα του Μοχαμάντι, που συνδυάστηκε με τον Πινέδα, δεν βρήκε στόχο, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν είχε τελική προσπάθεια στα πρώτα 45 λεπτά.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Λουτσέσκου έβγαλε τον Βιεϊρίνια, περνώντας τον Σάστρε και στο 51’ οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι για επαφή του Οζντόεφ στον Ελίασον εντός περιοχής, με τον Μπριχ μετά από ενημέρωση από τον VAR δείχνει «παίζετε» (όπως έδειξε και ο ίδιος σε πρώτο χρόνο).

Τρία λεπτά μετά (54’), όμως, η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με γκολ της αγωνιστικής φιλοσοφίας του Ματίας Αλμέιδα. Πίεση ψηλά, κλέψιμο του Σιμάνσκι από λάθος του Εκόνγκ και γρήγορη συνεργασία με τον Πόνσε, με τον Πολωνό να σεντράρει από τα αριστερά, βρίσκοντας τον Ελίασον, που πλάσαρε ιδανικά από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή για το 2-0. Σε εξαιρετική φόρμα ο Σουηδός που σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα μετά το τέρμα που σημείωσε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Στη μία ώρα παιχνιδιού οι δυο προπονητές προχώρησαν σε μαζεμένες αλλαγές, κάτι που επηρέασε το ρυθμό του ματς, με τον Τσούμπερ στο 65’ να κάνει το μακρινό σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 80’ από εκτέλεση φάουλ ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γαλανόπουλος επιχείρησε ένα πλασέ από καλό σημείο που πέρασε άουτ. Το 2-0 παρέμενε με την ΑΕΚ στο 89′ να αγγίζει το τρίτο γκολ. Ο Τσούμπερ κουβάλησε την μπάλα, σούταρε, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από τη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ είχε πολύ καλή διαιτησία.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι (83′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (64′ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Ελίασον (82′ Άμραμπατ), Μάνταλος (64′ Τσούμπερ), Πόνσε (83′ Πισάρο).
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (46′ Σάστρε), Εκόνγκ, Νάσμπεργκ (60′ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (75′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ (60′ Τάισον), Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (75′ Μπράντον Τόμας).