«Ψαλίδισε» την Τσέλσι ο Γιάχανμπακς (videos)

Η Μπράιτον απέσπασε ισοπαλία από τους «μπλε», σημαντικό διπλό της Άστον Βίλα

Τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου (αν δε βάζεις γκολ, το δέχεσαι) βίωσε σήμερα η Τσέλσι και απώλεσε δύο βαθμούς από την Μπράιτον. Σημαντικό διπλό και βαθμολογική… ανάσα για την Άστον Βίλα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Premier League.

Με βαθμολογικές απώλειες μπήκε το 2020 για την Τσέλσι. Οι «μπλε» είχαν σήμερα στο «Amex Stadium»… γιορτινή διάθεση και έκαναν… δώρο δύο βαθμούς στην Μπράιτον. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Αθπιλικουέτα, ο οποίος πανηγύρισε το πρώτο γκολ της νέας χρονιάς.

Αν και είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες δεν «κλείδωσαν» τη νίκη και το πλήρωσαν με δύο πόντους. Ο Γιάχανμπακς στο 84′ με ψαλιδάκι ισοφάρισε και χάρισε στην ομάδα του την ισοπαλία.

Με… Άη Βασίληδες τους Γουέσλι, Γκρίλις η Άστον Βίλα πήρε ένα σημαντικό διπλό στο «Turf Moor», όπου νίκησε την Μπέρνλι με 2-1. Και βρέθηκε δύο πόντους μακριά από τη… ζώνη των καταραμένων.

Οι «χωριάτες» μπήκαν αποφασισμένοι να φτάσουν στη νίκη και ετοιμάστηκαν να πανηγυρίσουν στο 12ο λεπτό αλλά το γκολ του Γκρίλις δεν κατακυρώθηκε, μετά από χρήση του VAR.

Όμως, αυτό δε στάθηκε ικανό να τους μπλοκάρει και ένα τέταρτο αργότερα έστειλαν τη γηπεδούχο στη σέντρα, μετά το γκολ του Γουέσλι (27′). Και έθεσαν ισχυρές βάσεις κατάκτησης των τριών πόντων στο 41′ με τον Γκρίλις (41′). Η Μπέρνλι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Γουντ (80′).