Πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ. πεταλούδα ο Στέργιος Μπίλας

Δεύτερο χρυσό για την Ελλάδα για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου χάρισε στην Ελλάδα ο Στέργιος Μπίλας!

Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού κατέλαβε την πρώτη θέση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με χρόνο 23.15 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, μετά τον Απόστολο Παπαστάμο που αναδείχθηκε χθες πρωταθλητής Ευρώπης στα 400μ. μικτή ατομική!

Δεύτερος τερμάτισε ο Αυστριακός Σιμόν Μπούχερ με 23.19 και τρίτος ο Τσέχος Ντάνιελ Γκράτσικ με 23.26, ενώ το αρχικό φαβορί, ο Σεμπάστιαν Σάμπο (πρωταθλητής Ευρώπης το 2021), έμεινε στην πέμπτη θέση.

Αξίζει να σημειωθεί πως το χρυσό του Μπίλα είναι το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στο συγκεκριμένο αγώνισμα, ενώ για πρώτη φορά η χώρα μας κατακτά δύο χρυσά μετάλλια σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης, και το κατάφερε μάλιστα από τη δεύτερη μέρα!