«Πράσινο» το πρώτο εισιτήριο

Ο Παναθηναϊκός είναι ο κάτοχος του πρώτου (χρονικά) εισιτηρίου για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 του ΟΦΗ στην παράταση (1-0 η κανονική διάρκεια), όπου μίλησε η κλάση του Μπεργκ.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σχετικά νωρίς το σκορ του πρώτου αγώνα, χάρη σε γκολ του Αμπέντ στο 20’. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι άνοιξε, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες, ωστόσο η αναμέτρηση οδηγήθηκε τελικώς στην παράταση.

Εκεί μίλησε η κλάση του Σουηδού επιθετικού του Παναθηναϊκού, ο οποίος στο 96’ έγραψε το 2-0, ενώ στο 115’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «μελανόλευκοι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Νούνιεζ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης (ενώ το σκορ βρισκόταν στο 2-0, δηλαδή). Δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι με τον Λαγό, πριν την εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Μέντες, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Αμπεΐντ, Ζέκα, Πράνιτς (105’ Δώνης), Κλωναρίδης (46’ Καρέλης), Πέτριτς (68’ Λαγός), Μπεργκ.

Στον πάγκο: Καπίνο, Χουχούμης, Ατζαγκούν, Ρισβάνης.

ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Παπάζογλου, Ντουντού (54’ Κουτσιανικούλης), Καλάιτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης (76’ Ροβίθης), Μπούρμπος (101’ Νούνιες), Μακρής, Μιλιάζες.

Στον πάγκο: Γιαγκόζης, Δαμιανάκης, Φραγκουλάκης, Στάθης.