Πράσινη λάβα έκαψε τη Λανς και ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση 2-0

Ήρωας ο Ντραγκόφσκι που έπιασε πέναλτι του 15΄ και ήταν ανίκητος

O Παναθηναϊκός έκανε το θαύμα του με ήρωα τον Ντραγκόφσκι, καθώς νίκησε 2-0 τη Λανς στο φλεγόμενο ΟΑΚΑ και ανέτρεψε το σε βάρος του 2-1 του πρώτου αγώνα, παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Conference League.

Η θεά τύχη κάτι χρωστούσε το τριφύλλι απ’ το παιχνίδι με τον Άγιαξ και τον αποκλεισμό στα πέναλτι και σήμερα του χαμογέλασε απλόχερα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένα και δυνατά, με την ορμή και της κερκίδας, πιέζοντας ψηλά και αναγκάζοντας τη Λανς σε διωξίματα της μπάλας όπως – όπως, στα πρώτα λεπτά.

Ήταν, ωστόσο, αυτός που βρέθηκε κοντά στο να δεχτεί και πρώτος γκολ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Περέιρα από αριστερά -σε φάση που ξεκίνησε από οφσάιντ- ο Σαΐντ έκανε την κεφαλιά έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά αστόχησε για… εκατοστά, στο 9’.

Ξανά από… συζητήσιμη φάση και ανατροπή του Περέιρα από τον Μλαντένοβιτς, μέσα στην περιοχή, ο Ισπανός Μουνουέρα έδωσε πέναλτι, αλλά ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού Ντραγκόφσκι σταμάτησε την εκτέλεση του Σοτοκά στο 15ο λεπτό!

Ψάχνοντας -μόνο- τις μακρινές μεταβιβάσεις προς τον Ιωαννίδη που είχε τουλάχιστον δύο αντίπαλους, αλλά και με τη Λανς να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο, κυκλοφορώντας άνετα την μπάλα, φτάσαμε στο 28’ για την πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού. Ο Τετέ έκλεψε την μπάλα, σούταρε διαγώνια και δεξιά της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ…

Πέντε λεπτά μετά, ήρθε η «απάντηση» από πλευράς φιλοξενούμενων, μετά την επέλαση του Σαϊντ στην περιοχή από αριστερά, όμως με μια ακόμα σπουδαία επέμβαση ο Ντραγκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τη Λανς να έχει την πρώτη καλή στιγμή, στο 51’, καθώς ο Σαΐντ έκανε το σουτ από διαγώνια θέση και αριστερά, για να απομακρύνει τα πόδια ο Ντραγκόφσκι.

Ανεβάζοντας την πίεση και βάζοντας περισσότερη δύναμη, το «τριφύλλι» έκανε αισθητή την παρουσία του πέντε λεπτά μετά, από την εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, ωστόσο ο Πελίστρι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Με τον ρυθμό  σαφώς πιο γρήγορο, πλέον, οι «λανσουά» είδαν τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει με υπερένταση την προβολή του Τόμασον, μετά από γέμισμα του Φρανκόφσκι, στο 57ο λεπτό.

Ακολούθησε η πρώτη παρέμβαση του Αλόνσο στο ματς, μέσω της τριπλής αλλαγής με τους Βαγιαννίδη, Μαξίμοβιτς και Μαντσίνι να μπαίνουν στο ματς και τον Τετέ να περνάει πίσω από τον Ιωαννίδη, έχοντας τους Μαντσίνι-Πελίστρι στα «φτερά».

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήρθε η… δικαίωση. Από κλέψιμο του Μαντσίνι, Πελίστρι και Ιωαννίδης συνδυάστηκαν, με τον πρώτο να πετυχαίνει σε δεύτερο χρόνο με εξαιρετικό πλασέ το 1-0, στο 62’!

Το ΟΑΚΑ πήρε «φωτιά», καθώς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ ο Τετέ, τον οποίο ο Αλόνσο τοποθέτησε σε θέση «10» μετά την αλλαγή του Μπακασέτα, με δυνατό σουτ στο 68’ έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι του Σαμπά.

Ώσπου στο 86’ οι πράσινοι αφού κατάφεραν κι έβγαλαν τη μπάλα από την άμυνά τους, βγήκαν στο τρανζίσιον με τον Μαντσίνι να δίνει ιδανικά τη μπάλα στον Τετέ που με υποδειγματικό δεξί πλασέ, έβαλε τον Παναθηναϊκό σε τροχιά πρόκρισης (2-0)!

Η πράσινη… λάβα στην εξέδρα βρισκόταν σε παραλήρημα και στο 89’ ο Τζούρισιτς έδωσε στο πιάτο το τρίτο γκολ στον Ιωαννίδη που δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα στο βηματισμό του και να τη σπρώξει στα δίχτυα!

Το ματς δεν προσφέρονταν για καρδιακούς, με τον Μαξίμοβιτς να διώχνει τη μπάλα προ της γραμμής στο 90+1’, αφού προηγουμένως ο Ντραγκόφσκι είχε αποκρούσει και πάλι.

Διαιτητής: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (Ισπανία).

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (61′ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον (79′ λ.τ. Σένκεφελντ), Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (61′ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (61′ Μαντσίνι), Πελίστρι (83′ Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης.

Λανς (Γουίλ Στιλ): Σαμπά, Γκραντί (87′ Ενζολά), Σαρ (71′ Χαϊνταρά), Κουσάνοφ, Φρανκόφσκι, Τόμασον, Περέιρα (66′ Φουλγκινί), Ντιούφ, Μασάδο (71′ Τσάβες), Σοτοκά, Σαΐντ (67′ Λασκαρί).