Ποδαρικό Γιοβάνοβιτς με το δεξί στην Εθνική 3-0 τη Φινλανδία

Δυο γκολ ο εκτελεστής Φώτης Ιωαννίδης που είχε και δοκάρι

Στο ντεμπούτο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς η εθνική ανδρών συνέτριψε 3-0 τη Φινλανδία στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας του Nations League 2024-25.

Η γαλανόλευκη στην επιστροφή της μετά από επτά χρόνια στο Καραϊσκάκη είχε εκτελεστή τον Ιωαννίδη που πέτυχε δυο γκολ. Η εθνική μας δεν εντυπωσίασε, αλλά είχε ουσία στο παιχνίδι της και αυτό είναι που μετράει.

Ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ στο 23′ μετά από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, το 2-0 ήρθε στο 37′ μετά από έξοχη ομαδική προσπάθεια και αυτογκόλ του Κάλμαν, ενώ ο φορ του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε στο 76′ το τελικό 3-0 με κοντινή κεφαλιά.

Μοιρασμένη εικόνα για την Ελλάδα στο ματς, με ένα μάλλον κακό πρώτο 45λεπτο συνολικά, αλλά με σαφώς βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο, όταν είχε πολύ καλύτερο ρυθμό, περισσότερες φάσεις και στιγμές με καλό ποδόσφαιρο. Αμυντικά, με εξαίρεση λίγες φάσεις των Σκανδιναβών στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας απειλήθηκε ελάχιστα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως το ντεμπούτο του έκανε με το εθνόσημο και ο Χρήστος Ζαφείρης. Η Ελληνική ομάδα άφησε θετικές εντυπώσεις σε αυτή τη νέα προσπάθεια και παράλληλα υποσχέσεις για μια συνέχεια που θα της επιτρέψει να διεκδικήσει επάξια την επιστροφή σε μεγάλη διοργάνωση και συγκεκριμένα στο Μουντιάλ που ακολουθεί.

Χαμηλό ήταν το τέμπο του αγώνα στο ξεκίνημα, με την Ελλάδα να μην έχει αποτελεσματική πίεση στα χαφ, ούτε καλή κυκλοφορία όταν κέρδιζε μπάλα, με αρκετά λάθη στις πάσες. Η Φινλανδία είχε την κατοχή για αρκετή ώρα και την καλύτερη εικόνα συνολικά, ως μια πιο δεμένη ομάδα άλλωστε, η ομάδα μας όμως ήταν αυτή που ευτύχησε να βρει γκολ στην πρώτη της φάση χάρη σε ένα τεράστιο ατομικό λάθος.

Η πρώτη στιγμή του αγώνα ήταν αυτή του 12ου λεπτού, όταν ο Άντμαν σούταρε λίγο άουτ από το ύψος του πέναλτι και στο 23′ ήρθε η φάση που ξεκλείδωσε το ματς. Μετά από γύρισμα του Γκάλβες, ο Χραντέσκι έκανε τραγικό λάθος αφού έχασε το κοντρόλ, ο Ιωαννίδης που είχε τρέξει να πιέσει του τσίμπησε τη μπάλα και σε κενό τέρμα έκανε το 1-0. Στο 30′ η κεφαλιά του Πέλτολα από πολύ καλή θέση δεν απείλησε και τρία λεπτά αργότερα η Ελλάδα είχε μια καλή φάση στην αντεπίθεση με Ιωαννίδη και Τσιμίκα, με τον δεύτερο να γυρίζει τη μπάλα και τον πρώτο να μην μπορεί να εκτελέσει σωστά. Ξανά κόντρα στη συνολική ροή του αγώνα, ήρθε και το δεύτερο γκολ πάντως, στο 37′. Αυτή τη φορά όμως μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια της Ελλάδας στην αντεπίθεση. Ιωαννίδης και Τσιμίκας συνδυάστηκαν ξανά, ο φορ της Εθνικής άνοιξε τη μπάλα αριστερά, ο μπακ της Λίβερπουλ γύρισε με τη μία για τον Κουλιεράκη που είχε ξεμείνει σε θέση φορ, με τη μπάλα να βρίσκει τελικά στον Κάλμαν και να πηγαίνει στα δίχτυα, για το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της, αλλά το σουτ του Ιωαννίδη από τη μεγάλη περιοχή στο 46ο λεπτό σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χραντέτσκι. Η Ελλάδα διατήρησε τον έλεγχο και στο 76΄ πέτυχε τρίτο γκολ, με κεφαλιά του Φώτη Ιωαννίδη από ωραία εκτελεσμένο κόρνερ του “κάπτεν” Τάσου Μπακασέτα.

Μια ακόμη “πρώτη” που αξίζει να σημειωθεί, σηματοδοτήθηκε από την είσοδο του Χρήστου Ζαφείρη στο ματς. Το ελληνόπουλο από τη Νορβηγία που επέλεξε να αγωνίζεται με τη “γαλανόλευκη”, πέρασε ως αλλαγή στο 65΄ στη θέση του Πέτρου Μάνταλου ενώ και ο Γιώργος Βαγιαννίδης, ο οποίος αντικατέστησε τον Ιωαννίδη στο 77ο λεπτό αγωνίστηκε για πρώτη φορά με το εθνόσημο στο στήθος.

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Κουλιεράκης, Μαυροπάνος, Ρότα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (65΄ Σιώπης), Μάνταλος (65΄ Ζαφείρης), Μπακασέτας (77΄ Παυλίδης), Χατζηγιοβάνης (46′ Κωνσταντέλιας), Πέλκας, Ιωαννίδης (77΄ Βαγιανίδης).

Φινλανδία (Μάρκου Κάνερβα): Χραντέτσκι, Πελτόλα, Ιβάνοφ, Χόσκονεν, Καμαρά (62΄ Γουάλτα), Άντμαν (62΄ Κέσκινεν), Λουντ (62΄ Γιένσεν), Σούλερ (46′ Νίσιλα), Σταλ, Γκάλβεζ, Κάλμαν (62΄ Ποτζάνπαλο).