Πλήρωσε τα λάθη του ο Ολυμπιακός κι έχασε 2-0 από την Λιόν

Σε έξι λεπτά «καθάρισαν» το ματς οι Γάλλοι

Πλήρωσε τα λάθη του στην πρεμιέρα του στη League Phase του Europa League ο Ολυμπιακός κι έχασε 2-0 από την Λιόν. Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν καλά στο «Groupama Stadium», αλλά στις στιγμιαίες τους αδράνειες οι Γάλλοι είχαν την ικανότητα να σκοράρουν.

Ο… δαιμόνιος Σερκί και ο Μπενραχμά τα γκολ για τους γηπεδούχους, με τους Πειραιώτες να το παλεύουν αρκετά αλλά να δέχονται δύο τέρματα σε ένα εκρηκτικό εξάλεπτο των Γάλλων, όπου το σύνολο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ δεν κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό και να βρει τις απαντήσεις. Οι Πειραιώτες είχαν τις ευκαιρίες τους, τόσο στο 0-0, όσο και στο 1-0, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στροφή στο πρωτάθλημα πλέον για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι την Κυριακή φιλοξενούν τον Ατρόμητο, ενώ την άλλη Πέμπτη θα υποδεχτεί την Μπράγκα για τη 2η αγωνιστική.

Η Λιόν, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό έψαξε το γρήγορο γκολ. Ο Λακαζέτ προσπάθησε να απειλήσει στο 3’ αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ, ενώ οι περισσότερες προσπάθειες των γηπεδούχων να απειλήσουν σταματούσαν πάνω στον εξαιρετικό Πιρόλα. Μετά το 15΄ η ομάδα του Μεντιλίμπαρ ανέβασε στο γήπεδο τις γραμμές της, ισορρόπησε και έβγαινε με προϋποθέσεις. Ωστόσο, έλειπε το καθαρό μυαλό δημιουργικά.

Στο 21’ ο Ροντινέι έσπασε στον Τσικίνιο, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Περί έδιωξε προσωρινά και πριν επωφεληθεί ο Γιάρεμτσουκ η άμυνα της Λιόν απομάκρυνε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τολισό θέλησε να σκοράρει από δύσκολη γωνία, αλλά ο Τζολάκης απομάκρυνε με τα πόδια. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό ο Ολυμπιακός άγγιξε το προβάδισμα, έχοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου. Ο Τσικίνιο έσπασε στον Ροντινέι, ο οποίος έκανε την παράλληλη με την περιοχή κίνηση, έπιασε το σουτ αλλά ο κίπερ της Λιόν το έβγαλε εντυπωσιακά.

Οι Πειραιώτες κρατούσαν μακριά από καλές τελικές τους Γάλλους, αλλά δεν έφτιαχναν φάσεις. Το ημίχρονο πέρασε χωρίς τέρματα και η εκκίνηση του δεύτερου ήταν τελείως διαφορετική, με το ματς να γίνεται ροντέο.

Ο Λακαζέτ άγγιξε το γκολ στο 48’ όταν δοκίμασε τα πόδια του εκτός περιοχής, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Πιρόλα και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Αμέσως μετά ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να φτάσει μια ανάσα από το προβάδισμα. Τρομερή κάθετη του Γκαρθία στον Ορτέγκα, αυτός γύρισε παράλληλα στον Γιάρεμτσουκ που έκανε εξ επαφής το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Ελ Κααμπί!

Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έφτιαξε άλλη μια μεγάλη φάση στο 60’, όμως ο Ελ Κααμπί δεν κατάφερε με προβολή να βρει την μπάλα από το παράλληλο γύρισμα του Ροντινέι. Αυτή η φάση ταρακούνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν το τέμπο και πίεζαν για το γκολ. Οι Γάλλοι χτύπησαν το καμπανάκι στο 64’ με τον Τολισό και το τετ-α-τετ που έβγαλε ο Τζολάκης, αλλά ο Ολυμπιακός δεν το άκουσε και στο αμέσως επόμενο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Η άμυνα των Πειραιωτών αδράνησε, ο Σερκί βρήκε τον χώρο και με τρομερό τελείωμα από πλάγια θέση εκτέλεσε τον Τζολάκη για το 1-0. Ο Μεντιλίμπαρ αμέσως αντέδρασε, με την είσοδο του Γουίλιαν «γύρισε» σε 4-4-2 όπου παρτενέρ του Ελ Κααμπί ήταν από το 60’ ο Κωστούλας και στο 70’ o νεαρός φορ «έψαξε» ένα φανταστικό γκολ, όταν σε εξέλιξη στατικού έκανε το ανάποδο «ψαλίδι» αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 71΄ η άμυνα των «ερυθρόλευκων» αδράνησε και ο Μπενραχμά με σουτ έστειλε με τη βοήθεια της τύχης, αφού το τελείωμά του κόντραρε και στον Κάρμο, την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 88ο λεπτό όταν ο Γουίλιαν έκανε την καλοζυγισμένη σέντρα, ο Τσαλέτα-Τσαρ την κακή απομάκρυνση και κάρφωσε την μπάλα στην εστία του. Ωστόσο, πριν οι Πειραιώτες χαρούν, το VAR άλλαξε την απόφαση του ρέφερι αφού ο Βραζιλιάνος ήταν οριακά εκτεθειμένος. Το 2-0 παρέμεινε λοιπόν και η ομάδα του Σαζ πήρε το τρίποντο.

Εγιναν κάποια λάθη από τον ρέφερι Βίσερ και τους βοηθούς του, όμως δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα. Το VAR υπέδειξε για ελάχιστα εκατοστά τον Γουίλιαν σε αντικανονική θέση και έτσι ακυρώθηκε το αυτογκόλ του Τσαλέτα Τσαρ στο 88’.

Λιόν: Περί, Μέιτλαντ-Νάιλς, Ομάρι, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταγλιαφίκο, Μάτιτς (68′ Τέζμαν), Τολισό, Νουαμά (81′ Ντιαβαρά), Τσερκί (68′ Μπενραχμά), Φοφανά (67′ Ζαά), Λακαζέτ (75′ Μικαουτάτζε)

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρέτσος (83′ Ντόη), Κάρμο, Πιρόλα (68′ Στάμενιτς), Ροντινέι, Τσικίνιο (83′ Βέλντε), Ντάνι Γκαρθία (68′ Γουίλιαν), Εσε, Ορτέγκα, Γιάρεμτσουκ (60′ Κωστούλας), Ελ Κααμπί