Πέρασε στα πέναλτι ο Βόλος 4-2 τον Πανσερραϊκό

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στον Βόλο, όπου με την ψυχή στο στόμα η ομάδα του Χουάν Φεράντο ξεπέρασε το εμπόδιο του Πανσερραϊκού και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου.

Η ομάδα της Μαγνησίας ισοφαρίστηκε στο 90′ από τον μαχητικό Πανσερραϊκό (1-1) κι έπαιξε με 10 από το 100′ αλλά επικράτησε 4-2 στα πέναλτι. Το πρώτο ματς στις Σέρρες είχε λήξει 1-1 και ο Βόλος σήμερα πήρε το προβάδισμα κόντρα στον Πανσερραϊκό, όταν στο 37ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ, ο Μάντζης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, κάνοντας το 1-0.

Η διαφορά επιπέδου ήταν φανερή στο γήπεδο, καθώς ο Πανσερραϊκός αγωνίζεται τρεις κατηγορίες χαμηλότερα αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να… σοκάρει τους αντιπάλους του.

Στο 90’ λεπτό, η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη κέρδισε πέναλτι και ύστερα από εκτέλεση του Κόντσι, ισοφάρισε σε 1-1 και ο αγώνας πήγε σε παράταση, καθώς το πρώτο ματς είχε έρθει ισόπαλο με το ίδιο σκορ.

Στο 100’ ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο σκόρερ Βασίλης Μάντζης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για προβολή σε αντίπαλό του. Κατά τη διάρκεια της παράτασης, καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο γκολ και έτσι έφτασαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Λύρατζης ήταν εύστοχος στην τελευταία εκτέλεση των «κυανέρυθρων» για το τελικό 4-2.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Τσαούσης, Tσίκα, Διαμαντής, Μαξ, Μπαλογιάννης (92′ λ. τρ. Τόρες), Ατιγιάτ (70′ Κορέλας), Μυστακίδης (46′ Κυζιρίδης), Μουνίθ (59′ Τσοκάνης), Μάντζης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Άγγελος Διγκόζης): Τεντζέρης, Ζέρης, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Πολύζος, Ψάλτης (117′ λ. τρ. Τριανταφύλλου), Κόντσι, Μασκανάκης (55′ Ντιαλό), Ομπόσου (69′ Παπαβασιλείου), Γεωργιάδης (78′ Μπάρδας).