Πέρασε από τις Σέρρες 1-0 ο καλύτερος Άρης

Ο Χοσέ Σιφουέντες σκόρερ στο 34΄

O Άρης ήταν καλύτερος και πέρασε νικηφόρα 1-0 από τις Σέρρες για τη 2η αγωνιστική. Σκόρερ και κορυφαίος ο Χοσέ Σιφουέντες, ο οποίος έδωσε τη λύση με πολύ όμορφο σουτ στο 34ο λεπτό, ενώ ξεχώρισαν οι Μόντσου-Μανού Γκαρθία στο κέντρο, με τον Ντιαντί να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων, αλλά να τα… χαλάει στην τελική προσπάθεια.

Έτσι, οι Θεσσαλονικείς έφθασαν τους τέσσερις βαθμούς, ενώ η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου δεν έχει πάρει κάποιον πόντο στα δυο πρώτα δύσκολα, ματς με ΠΑΟΚ και Άρη.

Την επόμενη (3η) αγωνιστική το σύνολο του Άκη Μάντζιου αντιμετωπίζει στο Χαριλάου τον Asteras AKTOR (31/08, 17:00), ενώ ο Πανσερραϊκός φιλοξενείται στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό (31/08, 19:00).

Η πρώτη φάση ήρθε μόλις στο 2’ για τον Άρη. Ο Βέλεθ απομάκρυνε το φάουλ του Ντέλετιτς, ο Ντιαντί είδε υπέροχα στο κέντρο τον Μορόν, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει λίγο πιο μπροστά από το κέντρο αφού είδε πως Γκουγκεσασβίλι δεν ήταν στην εστία του, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα (7’) οι «κίτρινοι» είχαν νέα καλή στιγμή, με τον Ντιαντί να αποφεύγει εξαιρετικά τον προσωπικό του αντίπαλο στα αριστερά, αλλά το τελείωμα του Μανού Γκαρθία στην περιοχή δεν ήταν καλό και κατέληξε άουτ.

Ο Πανσερραϊκός «απάντησε» ένα λεπτό αργότερα (8’) όταν ο Τόμας επιχείρησε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Κουέστα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το καλό ξεκίνημα των «κίτρινων» και στο 10’ ο Μπεντακόρ έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά.

Τα συνεχόμενα φάουλ και στις δυο πλευρές έριξαν τον ρυθμό, με την επόμενη φάση να έρχεται στο 31’: ο Μόντσου εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ από τα δεξιά, με τον Γκουγκεσασβίλι να απομακρύνει. Ο Άρης ήταν καλύτερος σε εκείνο το σημείο και στο 34’ άνοιξε το σκορ, όταν ο Σίστο σύγκλινε προς την περιοχή και πάσαρε στον Σιφουέντες, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα (40’) οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλη καλή στιγμή, με τον Μορόν να εξαπολύει βολίδα, ο Γκουγκεσασβίλι είπε «όχι» και σε δεύτερο χρόνο ο Γεωργιανός κέρδισε και τον Μανού Γκαρθία από κοντά.

Οι Σερραίοι προσπάθησαν να πιάσουν στον… ύπνο τον Άρη και απείλησαν στο 48′ με τον Ντέλετις, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε. Από εκεί και μετά ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός, καθώς υπήρχαν συνεχόμενες διακοπές και η αλληλοεξουδετέρωση καλά… κρατούσε. Οι Γρηγορίου και Μάντζιος ανακάτεψαν την τράπουλα με αλλαγές, οι οποίες ευνόησαν τους φιλοξενούμενους.

Στο 76′ ο Ντιαντί σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν τις στιγμές τους στο 80′ και 82′ με Σαβέριο και Ντιαντί, αλλά ο Γκουγκεσασβίλι ήταν σε ετοιμότητα.

Ο Γεωργιανός τερματοφύλακας κράτησε τον Πανσερραϊκό στο ματς με νέες αποκρούσεις σε Ντιαντί (87′, 90’+4′) και Μορόν (90’+2′), όμως, ο Άρης δεν απειλήθηκε και το τελευταίο σφύριγμα τον βρήκε νικητή για το πρώτο του «τρίποντο» τη φετινή σεζόν.

Σωστά ακυρώνει ο Τσιμεντερίδης το γκολ του Ντιαντί, όμως, θα μπορούσε να αποφύγει τα πολλά σφυρίγματα που χαλούσαν το ρυθμό του ματς.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (86’ Κουτσογούλας), Πεταυράκης (77’ Φαρέζ), Χαντάκιας, Λιάσος (64’ Περούτσι), Στάικος (64΄’ Κάπτουμ), Σαλαζάρ, Τομάς, Ντέλετιτς (77’ Γκίγκιτς), Μπετανκόρ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες, Μανού Γκαρθία (74’ Νταρίντα), Σίστο (74’ Σαβέριο), Ντιαντί, Μορόν (89’ Ζαμόρα).