Παναθηναϊκός: Το αρνητικό ρεκόρ εντός έδρας

Η εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού από την ΑΕΛ με 2-1 για την 8η αγωνιστική της Superleague, σήμανε και ένα αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του “τριφυλλιού”.

Συγκεκριμένα για πρώτη φορά στην ιστορία τους οι “πράσινοι” έχουν πάρει, μόλις, 1 βαθμό στα τέσσερα πρώτα εντός έδρας παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχει χάσει από ΟΦΗ (1-3), Ξάνθη (0-1) και Λάρισα (1-2), ενώ ο μοναδικός πόντος τους στο πρωτάθλημα ήρθε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Από εκεί και πέρα, χωρίς νίκη στα τέσσερα πρώτα εντός έδρας παιχνίδια του είχε μείνει το “τριφύλλι” και την περίοδο 2012/13, όταν όμως είχε ισάριθμα ισοπαλίες, απέναντι σε ΠΑΣ Γιάννινα (1-1), Ατρόμητο (1-1), Αστέρα Τρίπολης (0-0) και Άρη (1-1).

Επίσης ο Παναθηναϊκός έχει να πάρει μόνο έναν βαθμό σε τέσσερα διαδοχικά ματς ως γηπεδούχος, ανεξάρτητα από χρονικό σημείο στο πρωτάθλημα, από την περίοδο 2006/07, όταν είχαν χάσει από Εργοτέλη (0-1), Ατρόμητο (1-2) και Άρη (0-1), ενώ είχαν έρθει ισόπαλοι με την Κέρκυρα (2-2).

Τα άσχημα, βέβαια,δεν τελειώνουν εδώ, καθώς οι “πράσινοι” έχουν χάσει από τρεις επαρχιακές ομάδες, γεγονός που είχε συμβεί και τη σεζόν 2012-2013, με τις ήττες από Λεβαδειακό (1-2), Ξάνθη (0-1) και Πλατανιά (0-1).