Παναθηναϊκός-ΑΕΚ με σφραγίδα Μάικ Γαλάκου

Sports Παρασκήνια

Από τα ντέρμπι Παναθηναϊκού – ΑΕΚ που είχαν απόλυτο πρωταγωνιστή ήταν αυτό της σεζόν 1981-82, στο οποίο οι πράσινοι επικράτησαν 3-0. Ήταν το ντέρμπι του… Μάικ Γαλάκου! Μόλις σε 4 λεπτά ο άλλοτε εξαιρετικός επιθετικός του τριφυλλιού καταφέρνει με δύο γκολ του να καθαρίσει από νωρίς το ματς για τον Παναθηναϊκό. Ο Γαλάκος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και σημείωσε άλλο ένα για το κρασάκι στην τούρτα, στο 63ο λεπτό, με την ΑΕΚ να μην μπορεί σε κανένα σημείο το ματς να αντιδράσει.

Οι πράσινοι, όμως, έμελλε να χάσουν το πρωτάθλημα σε αγώνα μπαράζ στον Βόλο κόντρα στον αιώνιο αντίπαλό τους Ολυμπιακό, καθώς έχασαν 2-1. Με τον Παναθηναϊκό ο Μάικ Γαλάκος το διάστημα 1981-1985 είχε 72 συμμετοχές με 15 τέρματα, πήρε ένα κύπελλο Ελλάδος το 1982 και ένα νταμπλ το 1984.