Ουάρντα και… ξερός ο Πανιώνιος

Κεφαλιά Ουάρντα και… ξερός ο Πανιώνιος. Με τον τρόπο αυτό γράφτηκε ο επίλογος στη Ν. Σμύρνη, όπου ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 2-0 αλλά ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις. Η αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, ήταν από τις πιο «χορταστικές» της Super League. Με φάσεις -13 τελικές με τις 9 στην εστία οι «κυανέρυθροι» και 12(9) οι Περιστεριώτες– γκολ, ρυθμό, αγωνία.

Αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν για το εναρκτήριο λάκτισμα, έχοντας ως στόχο τη νίκη. Και το έδειξαν αναζητώντας, από την αρχή, το γκολ. Προϊόντος του χρόνου οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν πρόβλημα με αυτό, επιχειρώντας να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση. Όμως Πανιώνιος και Ατρόμητος σπατάλησαν όποιες ευκαιρίες δημιούργησαν.

Με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, «ψυλλιαστήκαμε» τι μπορεί να ακολουθήσει. Τρία λεπτά μετά τη σέντρα οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο γκολ με τον -οριακά μεν αλλά πάντως σε θέση οφ σάιντ- Σπιριντόνοβιτς (48′). Και ένδεκα λεπτά αργότερα διεύρυναν τη διαφορά με πολύ ωραία προσπάθεια και πάλι με σκόρερ τον Αυστριακό. Ο Πανιώνιος δεν «κατέθεσε τα όπλα». Αρχικά μείωσε στο 65′ με τον Κωτσόπουλο, ο οποίος είχε μπει στην αναμέτρηση πέντε λεπτά νωρίτερα. Και στις καθυστερήσεις (90’+3′) ο Ουάρντα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Οι νεοσμυρνιώτες, πλέον, έχουν 33 βαθμούς και βρίσκονται μόνοι τους στην 5η θέση. Περιμένοντας να δουν τι θα γίνει στο «Απ. Νικολαϊδης», όπου αναμετρώνται, σε λίγα λεπτά, ο Παναθηναϊκός (31) με τον Αστέρας Τρίπολης (32). Ο Ατρόμητος έχει 47 πόντους και μοιράζεται την τρίτη θέση με τον Ολυμπιακό που αγωνίζεται αύριο (11/3) στα Χανιά.

Μια ξεχωριστή στιγμή, γεμάτη συγκίνηση, είχαμε πριν από την έναρξη της αναμέτρησης. Οι φίλοι και οι παίκτες του Πανιωνίου τίμησαν την μνήμη της 21χρονης Ζαχαρούλας, η οποία τόσο πρόωρα «έφυγε» από τη ζωή. Οι «Πάνθηρες» σήκωσαν πανό στη σέντρα του γηπέδου με το μήνυμα «Σύντομη ζωή… Τεράστια ψυχή, Ζαχαρούλα καλό ταξίδι», ενώ οι ποδοσφαιριστές άφησαν λευκά τριαντάφυλλα στην Θύρα 3, από όπου παρακολουθούσε τους αγώνες της αγαπημένης της ομάδας.