Όρθιος στην Κρήτη ο Βόλος πήρε 1-1 απ’ τον ΟΦΗ

Οι Θεσσαλοί έπαιξαν με παίκτη λιγότερο ένα ημίχρονο

Όρθιος στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» έμεινε ο Βόλος που πήρε ισοπαλία 1-1 απ’ τον ΟΦΗ, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής στη Super League.

Η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε με τον Κόμπα (52΄), έπαιξε για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκαρσία (45+1’ ) κι ισοφαρίστηκε με γκολάρα του Θοράρινσον (60΄) .

Στο δεύτερο ντεμπούτο του Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ, ο Βόλος πρέσαρε ψηλά τους γηπεδούχους στην προσπάθειά του όχι μόνο να εμποδίσει την επιθετική ανάπτυξη των Κρητικών, αλλά και να κλέψει μπάλες ώστε να δημιουργήσει προβλήματα στον αντίπαλο.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 14΄ από πλευράς ΟΦΗ. Μετά από κόρνερ του Θοράρινσον και κεφαλιά του προωθημένου Καρώ, ο Κόστιτς έδιωξε δύσκολα και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η θεσσαλική ομάδα «απάντησε» με ένα επικίνδυνο σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή που έδιωξε ο Μπάουμαν.

Στο 32΄σε φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων ο ΟΦΗ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε μέσω VAR. Έπειτα από κακή έξοδο του Κόστιτς και κεφαλιά του Μοσκέρα, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μοσκέρα έκανε το γύρισμα με τον Ντίκο να πλασάρει σε κενή εστία και να σκοράρει. Ωστόσο έπειτα από την εξέταση της φάσης στο VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η θεσσαλική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο 42΄. Ο Ντέλετις με κεφαλιά βρήκε τον Κόμπα μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων κι αυτός με ντρίμπλα πέρασε τον Πασαλίδη και υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Μπάουμαν (0-1).

Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ, ωστόσο κατόπιν του ελέγχου της φάσης στο VAR, σωστά μέτρησε κανονικά καθώς δεν υπήρχε παράβαση.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκαρσία για σκληρό φάουλ στον Γκλάζερ στο χώρο του κέντρου.

Στο 45+2΄ο ΟΦΗ «φλέρταρε» με το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Κόστιτς είπε «όχι» για γκολ σε ωραία κίνηση του Μοσκέρα.

Στο 47΄πλασέ του Μοσκέρα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι, δυνατό σουτ του Αμπάντα (50΄) έφυγε άουτ, ενώ στο 52΄και πάλι ο Μοσκέρα δεν κατάφερε να βρει στόχο με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η υπεροχή του ΟΦΗ καρποφόρησε στο 60΄, με την ομάδα του Ηρακλείου να φτάνει στο γκολ της ισοφάρισης (1-1).

Ο Θοράρινσον με τρομερό σουτ από 40 μέτρα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κόστιτς που είδε την μπάλα να καταλήγει στο γάμα της εστίας του (1-1).

Μετά το γκολ του ΟΦΗ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε για αρκετά λεπτά, με το ματς να «ζωντανεύει» στο 76΄με ευθύβολο σουτ του Αμπάντα που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κόστιτς.

Ο Μεγιάδο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κόστιτς κι έδωσε σε πρώτο χρόνο το προβάδισμα στην κρητική ομάδα (2-1) στο 89΄. Ωστόσο το VAR κάλεσε τον διαιτητή να τσεκάρει τη φάση, καθώς ο Ντίκο ήταν σε θέση οφσάιντ και ο διαιτητής έκρινε πως επηρέαζε τη φάση κι ακύρωσε το γκολ.

Στα τελευταία λεπτά ο Λάρσον σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να βρει στόχο και να δώσει το πολυπόθητο (δεύτερο) γκολ της νίκης στους γηπεδούχους.

Ο ΟΦΗ παρέμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς «τρίποντο», έχοντας κερδίσει για τελευταία φορά την ΑΕΚ (2-0) στις 2 Οκτωβρίου.

O διαιτητής Κώστας Ανδριανός (Αχαΐας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ντίκο, Γκαγέγκος, Κόμπα, Κόστιτς, Μαρινάκη, Μπαριέντος.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (85΄Λάρσον), Αμπάντα (78΄), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγέκος (46΄Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (63΄Ριέρα).

ΒΟΛΟΣ (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (80΄Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (80΄Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (63΄Κορνέτ), Κίτσος (46΄Μωραϊτης), Ντέλετιτς (58΄Μύγας), Γκαρσία.