Οι Eλπίδες σάρωσαν τα Νησιά Φερόε 4-0

Μάχη μέχρι την τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση

Η Εθνική Ελπίδων στο ντεμπούτο του Γιάννη Ταουσιάνη, πέρασε… αέρα από τα Νησιά Φερόε επικρατώντας με το εμφατικό 4-0. Κάπως έτσι, περιμένει το αποτέλεσμα του Κροατία-Πορτογαλία για να γνωρίζει τι θα χρειάζεται στην τελευταία αγωνιστική.

Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 13ο λεπτό, όταν ο Αποστολόπουλος με έξοχη σέντρα βρήκε τον Κουρφαλίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πέτερσεν με σουτ από τη μεγάλη περιοχή. Εννέα λεπτά αργότερα (22′) ο Κουρφαλίδης από σκόρερ έγινε “δημιουργός”, καθώς από δική του εκτέλεση κόρνερ ο Κωστής με κεφαλιά από κοντά έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην Εθνική Ομάδα. Αμφότεροι σημείωσαν τα πρώτα τους γκολ στα προκριματικά του EURO 2025. Οι παίκτες του Ταουσιάνη θα μπορούσαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως το σουτ του Κούτσια από κοντά μετά από σέντρα του Ζουγλή, κατέληξε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική πίεσε από τα πρώτα λεπτά και η προσπάθεια της να διευρύνει το σκορ ευοδώθηκε στο 50ό λεπτό με σουτ του Κούτσια από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Οι διεθνείς δεν αρκέστηκαν στο προβάδισμα τους και στο 64′ ο Αποστολόπουλος με ακόμα μια ιδανική σέντρα βρήκε τον Νιάρχο, που με κεφαλιά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Εθνικής. Στο 80ό λεπτό το σουτ του Νιάρχου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πέτσερσεν. Στη συνέχεια του αγώνα η Εθνική διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τους αντιπάλους της και το τελευταίο σφύριγμα του Βέλγου διαιτητή Γιάσπερ Βεργκότε βρήκε τους διεθνείς να πανηγυρίζουν μια σημαντική βαθμολογικά νίκη.

Νησιά Φερόε (Έϊντιουν Κλάκστάϊν): Α. Πέτερσεν, Μούριτσεν, Χελισσά (78′ Γιένσεν), Β. Πέτερσεν, Άγκναρσον, Σόρενσεν (78′ Μπορύν), Έλινγκσγκάρντ, Νταμ, Νίλσεν (85′ Όλσεν), Μπαρόαρσον (65′ Νόασι), Γκούτεσεν (78′ Πόουλσεν).