Ο Τζόκοβιτς έπιασε τον Φέντερερ

Συγκλονιστική πρόκριση στους «16» του Ρολάν Γκαρός

Μετά από έναν απίστευτο αγώνα που άρχισε στις 22:37 και ολοκληρώθηκε στις 3:07 τοπική ώρα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε του Λορέντζο Μουζέτι και προκρίθηκε στους «16» του Ρολάν Γκαρός.

Ο Σέρβος τενίστας, νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Ιταλό (Νο3), που προηγήθηκε με 2-1 σετ. Ωστόσο ο «Νόλε» ισοφάρισε και μετά το 2-2 στο τέταρτο σετ πήρε τα 10 από τα επόμενα 11 γκέιμ (6 σερί μπρέικ) φτάνοντας στη νίκη με 7-5, 6-7(6), 2-6, 6-3, 6-0.

O 37χρονος Τζόκοβιτς έφτασε τις 10 συνεχόμενες στο Παρίσι, αλλά και τις 369 σε Grand Slam πιάνοντας στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Ρότζερ Φέντερερ, ενώ πλέον φουλάρει για τον τέταρτο τίτλο του σε Ρολάν Γκαρός.

Επόμενος αντίπαλός του στο δρόμο για το 25ο τρόπαιο σε Grand Slam θα είναι ο Αργεντινός Φρανσίσκο Τσερούντολο, νούμερο 27 στην παγκόσμια κατάταξη.