![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2024/07/befunky-photo-2024-07-19t172_172531-750x430.jpg)
Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γκστάαντ της Ελβετίας
Νίκησε άνετα 2-0 σετ τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι
Την εξαιρετική του πορεία στο μονό Ανδρών του τουρνουά στο Γκστάαντ της Ελβετίας συνέχισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς!
Ο Έλληνας τενίστας δεν αντιμετώπισε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στον Φάμπιο Φονίνι, τον οποίο και νίκησε με 2-0 σετ (6-4, 6-3) σε μια ώρα και 7 λεπτά, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στα ημιτελικά του ATP 250!
Ο Στέφανος μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, κάνοντας break με το… καλημέρα στο σερβίς του Ιταλού, ενώ, με δύο δικά του game, προηγήθηκε 3-0, φτάνοντας άνετα στην κατάκτηση του σετ. Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ, εκεί όπου το Νο.12 της παγκόσμιας κατάταξης χρειάστηκε να σβήσει ένα break – απαντώντας με δύο δικά του – φτάνοντας σε άνετη νίκη στη χωμάτινη επιφάνεια.
Πλέον, ο Τσιτσιπάς περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους «4» της διοργάνωσης, ο οποίος θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ (Νο.18) – Ματέο Μπερετίνι (Νο.82).