Ο ΠΑΟΚ νίκησε και στην Βοσνία (0-1) την Μπάνια Λούκα και πήρε την πρόκριση

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέρασε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League

Ο ΠΑΟΚ νίκησε και εκτός έδρας την Μπόρατς Μπάνια Λούκα, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League! H ομάδα του Λουτσέσκου κυριάρχησε 1-0, ενώ στην Τούμπα είχε επικρατήσει 3-2.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπορεί να μπήκε νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο της ρεβάνς στη Βοσνία στο κατάμεστο από 10.000 φιλάθλους γήπεδο της αντιπάλου του, ωστόσο δεν άργησε να βρει τα πατήματά του και να πάρει τον έλεγχο, ανοίγοντας το σκορ στο 25’ με γκολ του Μουργκ και παίρνοντας τελικά τη νίκη με 1-0, αφού διαχειρίστηκε το προβάδισμά του χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου πανηγύρισε με δύο νίκες την πρόκρισή της στον επόμενο προκριματικό γύρο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Σουηδίας, Μάλμε, ενώ παράλληλα εξασφάλισε τουλάχιστον την παρουσία του στη League Phase του Conference League.

Η Μπάνια Λούκα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή της μπάλας και πιέζοντας ψηλά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν απειλητικά στη μεγάλη περιοχή του «Δικεφάλου» πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, με την άμυνα να απομακρύνει τελικά με δυσκολία, ενώ παρόμοια φάση εξελίχθηκε και στο 4’, με τον Εκόνγκ να δίνει τη λύση.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε σταδιακά τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και φτιάχνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του για να σκοράρει στο 14’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ, ο Κουλιεράκης βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, κάνοντας την προβολή αλλά βλέποντας την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, πριν καταλήξει άουτ.

Στο 20’ ο Μπράντον μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έκανε το συρτό γύρισμα από τα δεξιά, με τον Τάισον να καθυστερεί και να μην βρίσκει τελική προσπάθεια, ενώ στο ο «Δικέφαλος» κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 25’, μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια! Ο Τάισον πάσαρε με το εξωτερικό του ποδιού του στον Οζντόεφ και εκείνος βρήκε με τη μία τον Μουργκ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στην κίνηση για το 0-1!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΠΑΟΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, μην επιτρέποντας στην αντίπαλό του να φανεί απειλητική για την εστία του Κοτάρσκι. Στο 28’ ο Οζντόεφ έπιασε δυνατό σουτ, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στο 36’ ο Μουργκ έκανε την ατομική προσπάθεια συκγλίνοντας από τα δεξιά και σουτάροντας με φάλτσο, βλέποντας την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Η Μπάνια Λούκα απείλησε στο 41’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μέγιερς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα εντός εστίας, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει πάρει σαφέστατο και μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Με το δείκτη του σκορ στο 0-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Μλάντεν Ζίζοβιτς εμφανώς προβληματισμένο από την εικόνα της ομάδας του. Βλέποντας -μάλιστα- τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά τον πρώτο λόγο και με την έναρξη του β΄μέρους προχώρησε σε δύο αλλαγές, σε μία προσπάθεια να τονώσει μεσοεπιθετικά τους γηπεδούχους. Άμεση απάντηση από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, φρεσκάροντας τα… φτερά της επίθεσης, με τον Κωνσταντέλια αριστερά και τον Αντρίγια δεξιά.

Μάλιστα, στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης ο προπονητής του ΠΑΟΚ προχώρησε σε μία άκρως ενδιαφέρουσα κίνηση από τον πάγκο καθώς έριξε τον Μαντί Καμαρά στο «δέκα» αντί του Μουργκ, με τον Σαμάτα στην κορυφή. Κοινώς από το 72΄είχε αλλάξει όλη την τετράδα μπροστά, την ώρα που η Μπόρατς πήρε πολλά ρίσκα στο παιχνίδι της, θέλοντας να τα παίξει όλα γι΄όλα μέχρι το φινάλε.

Χωρίς σημαντικές φάσεις το β΄μέρος, με τους ασπρόμαυρους να δημιουργούν ορισμένες καλές προϋποθέσεις αλλά… λίγα πράγματα στην τελική πάσα. Από την άλλη, στα μετόπισθεν, όσο περνούσε η ώρα, ο Δικέφαλος έβγαζε σημάδια κούρασης και στο 73΄ένα λάθος κοντρόλ από τον Ότο, θα μπορούσε να φέρει σε δύσκολη θέση τους φιλοξενούμενους, αλλά η σέντρα του Ερέρα πέρασε απλά ανεκμετάλλευτη για τους Βόσνιους. Στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα, ο Ραζβάν Λουτσέσκου επενέβη ξανά από τον πάγκο, μετατοπίζοντας τον Καμαρά στο πλευρό του Οζντόεφ, με τον Βιεϊρίνια στ’ αριστερά και τον «Ντέλια» σε ρόλο επιτελικού.

Ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο ΠΑΟΚ μέχρι το φινάλε του ματς ήταν η φάση στο 87΄με τον Κωνσταντέλια να σουτάρει από τ’ αριστερά στην περιοχή και τον Σισκόφσκινα του λέει όχι. Στο 93΄η Μπόρατς απάντησε με την κεφαλιά του Τσάβιτς που κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι.

Διαιτητής: Σάντερ Φαν ντερ Έικ (Ολλανδία)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Κοτάρσκι – Γιόνι Ότο, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα – Σβαμπ (81’ Σβαμπ), Οντόεφ – Ντεσπόντοφ (62’ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (72’ Μαντί Καμαρά), Τάισον (62’ Κωνσταντέλιας)– Μπράντον (72’ Σαμάτα)

Μπάνια Λούκα (Πουζίγκατσα, 4-2-3-1): Σισκόφσκι – Κβρζιτς (68’ Τσάβιτς), Μέιερς, Καρολίνα, Ερέρα – Γκράχοβατς, Σκόρουπ (57’ Χρέλια) – Κουλάσιν, Σάβιτς (57’ Βράνιες), Βούκοβιτς – Λούκιτς (79’ Μαρτσετιτς)