Ο Παναθηναϊκός με Μαντσίνι φιλική νίκη 1-0 τη Μακάμπι Νετάνια

Καλοί στο πρώτο μέρος οι πράσινοι στο ντεμπούτο του Ίνγκασον

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τα φιλικά της φετινής προετοιμασίας του με φτωχή νίκη, με 1-0 επί της Μακάμπι Νετάνια στην άδεια Λεωφόρο, με τον Μαξίμοβιτς να είναι βασικός και τον Ίνγκασον να κάνει ντεμπούτο.

Το «τριφύλλι» στο πρώτο 45λεπτο έβγαλε στοιχεία που ζητάει ο Ντιέγκο Αλόνσο, όπως αδιάκοπη πίεση, κατοχή της μπάλας και ωραίες συνεργασίες, ενώ πέτυχε ένα όμορφο γκολ με τον Μαντσίνι στο 30’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αφόρητη ζέστη, η φυσιολογική για την εποχή κούραση και οι πολλές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν περισσότερες επικίνδυνες φάσεις.

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Μπότεβ Πλόβντιβ -που απέκλεισε τη Μάριμπορ- στον β’ προκριματικό γύρο του φετινού Europa League, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στις 25 Ιουλίου στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1 τον Ντραγκόφσκι στην εστία και τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Γεντβάι και Μλαντένοβιτς τετράδα στα μετόπισθεν. Μαξίμοβιτς και Βιλένα ήταν οι δύο στον άξονα, με τους Μαντσίνι, Μπακασέτα και Τζούριτσιτς στην τριάδα πίσω από τον Γερεμέγεφ, ο οποίος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά από το ξεκίνημα, και προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις κυρίως από τα άκρα.

Η Μακάμπι Νετάνια βρήκε πρώτη καθαρή ευκαιρία για γκολ, στο 10ο λεπτό. Όταν από λάθος γύρισμα του Μαξίμοβιτς για τον Μαντσίνι, προέκυψε κόρνερ από αριστερά. Με τον Βάργκας να παίρνει την κεφαλιά και τον Ντραγκόφσκι να «απογειώνεται», για να διώξει με την βοήθεια και του δοκαριού του!

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πρεσάρουν αφόρητα τον αντίπαλό τους. Έδειξαν διάθεση, αλλά δυσκολεύτηκαν να βρουν και ευκαιρίες για να απειλήσουν, κερδίζοντας αρκετά κόρνερ, χωρίς να τα αξιοποιήσουν.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, χάρη στην όμορφη συνεργασία των Μαντσίνι-Τζούριτσιτς και το ωραίο τελείωμα του πρώτου, για το 1-0!

Ακολούθησαν κάποιες ημιτελείς προσπάθειες των παικτών του Αλόνσο, ενώ θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα και δύο τερμάτων, στο 38ο λεπτό, αλλά το σουτ του αμαρκάριστου Βιλένα λίγο μέσα από την περιοχή, μετά από γύρισμα του Κώτσιρα από τα δεξιά, κατέληξε στην αγκαλιά του Γιακόβ…

Με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αισθητή την παρουσία τους για δεύτερη, φορά στο ματς στο 43’, με το άστοχο σουτ του Πλακουσένκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν πιο υποτονικός, λόγω της έντονης ζέστης αλλά και των ποδιών των παικτών του «τριφυλλιού» που ήταν, φυσιολογικά ελέω και της προετοιμασίας, «βαριά».

Θέλοντας να «φρεσκάρει» την ομάδα του, ο Αλόνσο προέβη σε τετραπλή αλλαγή, όμως η Μακάμπι Νετάνια κατάφερε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και, μη έχοντας να αντιμετωπίσει την ανάλογη πίεση του αντιπάλου, να καταγράψει δύο καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Αρχικά, στο 65’, με τον Κόλτζεν να μην μπορεί να σκοράρει για το 1-1, σουτάροντας άστοχα με την εστία… πιάτο, μετά την ωραία πάσα του Βάργκας. Καθώς και στο 74’, με την διπλή καίρια απομάκρυνση από τους Ίνγκασον και Κάτρη, που επίσης είχαν περάσει στο γήπεδο στο… δεύτερο σετ αλλαγών του Ουρουγουανού τεχνικού, που έβαλε πέντε νέα πρόσωπα…

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε κάπως στη συνέχεια και κατέγραψε την πρώτη του αξιόλογη φάση στο 76ο λεπτό, με το ωραίο σουτ του Αϊτόρ να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ενώ έχοντας μπει κι αυτός αλλαγή στο 83’, ο Νίκας παραλίγο να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι (64′ Λοντίγκιν), Κώτσιρας (83′ Φικάι), Σένκεφελντ (72′ Ίνγκασον), Γεντβάι (72′ Κάτρης), Μλαντένοβιτς (64′ Βαγιαννίδης), Μαξίμοβιτς (64′ Αράο), Βιλένα (72′ Ρούμπεν), Μπακασέτας (72′ Ζέκα), Μαντσίνι (72′ Αϊτόρ), Γερεμέγεφ (83′ Νίκας), Τζούριτσιτς (64′ Λημνιός).

Μακάμπι Νετάνια (Μάρκο Μπάλμπουλ) : Γιακόβ (71′ Ζαρφάτι), Γιαμπέρ, Σαντέ, Σαμπάτ, Λέβι, Ταβάρες (55′ Μπίλου), Κέλερ (55′ Μέιρ), Κάναρικ (46′ Κόλτζεν), Βάργκας (71′ Σαλμάν), Πλακουσένκο (55′ Ζαρούρα), Ζλατάνοβιτς.