Ο Παναιτωλικός στα πέναλτι 4-3 τον Διαγόρα

Προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου

Ο Παναιτωλικός των 11 απουσιών νίκησε με 4-3 στα πέναλτι τον Διαγόρα Ρόδου (μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου, με ήρωα τον Αντώνη Στεργιάκη, που έπιασε δύο εκτελέσεις.
Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε από νωρίς με τον Βοΐλη, ωστόσο έχασε γρήγορα το προβάδισμά του χάρη σε πέναλτι του Μανιά. Ο Διαγόρας πάλεψε, είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στα πέναλτι μετά από απόκρουση του Αυγερινού, ωστόσο τελικά έμεινε εκτός συνέχειας.
Mετά από καλό ξεκίνημα με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα στο 22′. Τορεχόν-Μπαλντασάρα συνδυάστηκαν και η μπάλα έφτασε στην περιοχή, με τον Βοΐλη να την πετάει στα δίχτυα. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν πάντως άμεση, αφού ο Γκάτα ανετράπη από τον Ντουάρτε και κέρδισε πέναλτι, με τον Μανιά να ευστοχεία από την άσπρη βούλα για το 1-1 στο 30′.
Στην παράταση οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν εκεί δυναμικά, καθώς στο 95′ ο Ντουάρτε αστόχησε σε κεφαλιά εξ επαφής, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Μλαντέν νικήθηκε από τον Αυγερινό. Τελευταία μεγάλη ευκαιρία ήταν αυτή του Μπαλντασαρά, ο οποίος στο 117′ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τον Μλάντεν να ευστοχεί και τους Μανιά, Μπαλντασαρά να αστοχούν διαδοχικά, πριν ισοφαρίσει ο Μανωλάκης. Ακολούθησε εύστοχη εκτέλεση των Λιάβα Πάρντο , Χατζηθεοδωρίδη, με τον Μασούρα να αστοχεί αλλά τον Αυγερινό να απαντά με απόκρουση στον Πέρεθ! Ο Τσιαντούλας ευστόχησε, ο Μπουζούκης νικήθηκε από τον Αυγερινό, όμως ούτε ο Διαγόρας μπόρεσε να σκοράρει. Ο Ντουάρτε ανέλαβε την επόμενη εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ο Στεργιάκης απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι και ο Παναιτωλικός προκρίθηκε.