Ο Παναιτωλικός σάρωσε 3-0 τον Πανσερραϊκό στο ντέρμπι ουραγών

Στον πάτο οι Σερραίοι που έμειναν χωρίς πόντο

Ο Παναιτωλικός σάρωσε 3-0 τον Πανσερραϊκό στο Αγρίνιο και έκανε σεφτέ τη φετινή σεζόν, αφήνοντας τους Σερραίους  στον πάτο της βαθμολογίας δίχως βαθμό.
Λομόνακο, Ντίας και Μπουζούκης βρήκαν δίχτυα για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 0-0 αλλά στη συνέχεια να μην βρίσκουν λύσεις.
Η πρώτη αξιόλογη φάση ανήκε στους φιλοξενούμενους, που είδαν την κεφαλιά του Μπετανκόρ να μην προβληματίζει τον Τσάβες. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 12΄, με τον Γκουγκεσασβίλι να σταματά το σουτ του Πέρες.
Στο 20’ ήρθε πολύ μεγάλη, διπλή ευκαιρία για τους Σερραίους, με τον Τομάς να σουτάρει στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία να παίρνει το ριμπάουντ και να αναγκάζει σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Τσάβες.
Παρ’ όλα αυτά, επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Λομόνακο να κερδίζει τις κόντρες και να σκοράρει μέσα από την περιοχή!
Ο Τομάς απείλησε ξανά στο 29’ μα είδε τον Τσάβες να επεμβαίνει με διπλή προσπάθεια στο σουτ που επιχείρησε, ενώ ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού σταμάτησε και τον Μπετανκόρ στο 41’.
Το δεύτερο γκολ για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 50’, με τον Ντίας να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, μετά από τρομερή ντρίμπλα στον Λιάσο.
Επτά λεπτά αργότερα, ο Γκουγκεσασβίλι έκανε δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις σε σουτ των Μπουζούκη και Σιέλη, ενώ ο Τσάβες τον μιμήθηκε στο 64’, λέγοντας «όχι» στον Ντέλετιτς.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 75ο λεπτό, όταν η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά από τους αμυντικούς μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Μπουζούκης άδραξε την ευκαιρία, σκοράροντας με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής!
Καλός ο διαιτητής Τσαγκαράκης
Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Μλάντεν, Μαυρίας (33’ Μπουζούκης), Τορεχόν, Πέρες, Λιάβας (80’ Μπακάκης), Μπελεβώνης (80’ Νικολάου), Ντίας (71’ Λαχούντ), Λομόνακο (71’ Μαϊντέβατς)

Πανσερραϊκός (Μ. Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας (85’ Μασκανάκης), Μπέργκστρεμ, Χαντάκιας (46’ Φαρές), Πεταυράκης, Στάικος (70’ Καπτούμ), Λιάσος (58’ Περούτσι), Σάλαζαρ, Ντέλετιτς, Τομάς, Μπετανκόρ (70’ Γκίγκιτς)