Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ 22-20

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ (22-20) και απέκτησε το πάνω χέρι για το πλεονέκτημα έδρας για τους τελικούς Handball Premier. Στο νοσοκομείο μετέβη πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Νιoκάς των «ερυθρολεύκων», καθώς σε σύγκρουση με τον Σόκολιτς έχασε για λίγη ώρα τις αισθήσεις του.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν στο 3-1, με την «Ένωση» να απαντά άμεσα και να ισοφαρίζει σε 3-3 στο 6′ 30”.

Ο Ολυμπιακός έκανε αρχικά το 7-5 και εν συνεχεία το 8-6, αλλά με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση η ΑΕΚ όχι απλά ισοφάρισε (9-9), αλλά έφτασε και στην ανατροπή (10-9). Στα τελευταία δύο λεπτά, η ομάδα του Πειραιά με ένα σερί 2-0 πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, κάνοντας το 11-10. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερος μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν επιβλητικοί και έφτασαν στο +4 στο 38′. Με ένα γρήγορο 2-0, το σύνολο του Αλέξη Αλβανού μείωσε στους δύο (15-13), με τον Ολυμπιακό να απαντά και να φτάνει στο 17-13. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες της ΑΕΚ «ξύπνησαν» και παίζοντας φανταστικά για δέκα λεπτά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 18-18! Ωστόσο, οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού ήταν αποφασισμένοι για να πάρουν τη νίκη. Κάτι που έγινε πράξη, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων και επικράτησαν 22-20, έχοντας πλέον το πάνω χέρι για το πλεονέκτημα στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 7-5, 8-7, 9-9, 11-10 (ημιχρ.), 12-11, 15-13, 17-14, 18-18, 21-18, 22-20.