Ο Ολυμπιακός με Λάζαρο 1-0 τη Γκεζτέπε

Σοβαρός ο Ολυμπιακός μετά τις τεσσάρες από Γκενκ και Αϊντχόφεν έδειξε καλά στοιχεία κι επικράτησε 1-0 σε φιλικό της Τούρκικης Γκεζτέπε.

Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το μηδέν στην άμυνα κι ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλα κέφια τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος πέτυχε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, το πρώτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Οι Πειραιώτες μπήκαν ορεξάτοι στο ματς με πρώτο και καλύτερο τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος σε φάση διαρκείας έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα(13΄), ενώ δυο λεπτά μετά το γκολ που πέτυχε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ (15΄). Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πράγμα που φανερώνουν και οι τελικές προσπάθειες (5-1).

Στο δεύτερο μέρος ο Πέδρο Μαρτίνς πήγε με τη λογική των προηγούμενων φιλικών αγώνων, διατηρώντας τους αρχικούς 11 μέχρι τα μισά. Την πρώτη του αλλαγή ο Πορτογάλος τεχνικός την έκανε στο 71΄ (Λάζαρος – Μάνος). Στο 60΄ ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στην άμυνα οι παίκτες του Μαρτίνς ήταν βελτιωμένοι σε σχέση με τα τελευταία φιλικά και όποτε χρειάστηκε ο Χουτεσιώτης φώναξε «παρών».

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Χουτεσιώτης, Μασούρας, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης (81’ Τσιμίκας), Ανδρούτσος, Χατζισαφί, Φετφατζίδης, Πάρντο (81’ Ευαγγέλου), Χριστοδουλόπουλος (71’ Μάνος), Ανσαριφάρντ.

Γκεζτέπε: Γκοκτούγκ, Τραορέ, Ρέις, Χακάν, Γκασαμά, Πόκο, Κάστροα, Νγκαντό, Μπινγκόλ, Ακμπουνάρ, Γκουφράν.