Ο Ολυμπιακός 2-1 την ΑΕΚ πήρε προβάδισμα τίτλου

Επικράτησε 24-22 στην παράταση της Ένωσης

Τη δεύτερη του νίκη στη σειρά των τελικών της Handball Premier πέττυχε ο Oλυμπιακός ο οποίος επικράτησε 24-22 της ΑΕΚ στην παράταση ως τυπικά γηπεδούχος στο «Γ. Χαλκίδης» της Νίκαιας (για το σημερινό ματς δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει το ΚΓ Ηλιούπολης).

Οι Πειραιώτες έκαναν το 2-1 και χρειάζονται ακόμα μία νίκη για να επιστρέψουν στα πρωταθλήματα, έχοντας και το πλεονέκτημα έδρας. Ο 4ος τελικός, με γηπεδούχο την «Ένωση», θα διεξαχθεί χωρίς φιλάθλους λόγω τιμωρίας του «δικέφαλου» από τη ΔΕΑΒ.

Σ’ ένα ακόμα παιχνίδι-θρίλερ, στην κανονική διάρκεια του οποίου, όπως και στο προηγούμενο, καθώς καμία εκ των δύο ομάδων δεν πήρε προβάδισμα άνω των δύο τερμάτων. Αντίθετα, στον έξτρα χρόνο ο Ολυμπιακός έχτισε πάνω στο προβάδισμα που πήρε, έχοντας εν συνεχεία καθαρό μυαλό για να το διαχειριστεί.

Στα πρώτα λεπτά, είχαμε μια γρήγορη ανατροπή στην ανατροπή για την ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε δις με δύο γκολ διαφορά (3-5 και 5-7). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν άφησε την «Ένωση» να ξεφύγει, χάρη και στο καλό του τρανζίσιον μετά το κλέψιμο (χαρακτηριστικά τα τέρματα σε κενή εστία από τους Σάββα και Τζηρά). Ο Έλληνας εξτρέμ ήταν εκ των διακριθέντων των γηπεδούχων, βάζοντας μπροστά την ομάδα του (10-9), με τον «δικέφαλο» όμως να ανατρέπει ξανά το σκορ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με προβάδισμα ενός τέρματος (10-11).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα (13-12) και πάλι με τον Τζηρά. Αντίστροφο το σκηνικό σε σχέση με το πρώτο μέρος, καθώς αυτή τη φορά ήταν ο Ολυμπιακός που πήρε δις προβάδισμα δύο γκολ (18-16 και 19-17), με την ΑΕΚ να αντιδρά και να ισοφαρίζει (19-19).

Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και φινάλε-θρίλερ για ακόμα μία φορά. Εξάλλου, καμία εκ των δύο ομάδων δεν πήρε προβάδισμα άνω των δύο τερμάτων στην κανονική διάρκεια (πήρε ο Ολυμπιακός στην παράταση), όπως και στον δεύτερο τελικό. Έξι λεπτά πριν το τέλος, ο Πασσιάς έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες (21-20). Επόμενο γκολ σημειώθησε στο… 58:13 (παρέμενε κλειστό το ματς) και ήταν για την ΑΕΚ, με τον Μαντάλινιτς να ισοφαρίζει με εκτέλεση πέναλτι σε 21-21. Καλή άμυνα για τους «κιτρινόμαυρους» στην προτελευταία φάση, κακή όμως η εκδήλωση επίθεσής τους στην τελευταία (έχοντας την ευκαιρία για το «διπλό» με… buzzer beater), με το σκορ να παραμένει ως είχε (21-21) και την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Έπρεπε να περάσουν 2,5 λεπτά, προκειμένου να σημειωθεί γκολ στον έξτρα χρόνο, με τον Σάββα να γράφει με δυνατό σουτ το 22-21. Ακόμα ένα ωραίο τελείωμα από τον Μοντόρο διαμόρφωσε το 23-21 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πλέον είχαν και το μομέντουμ αλλά και πιο καθαρό μυαλό.

Ακόμα ένα ωραίο σουτ από τον Σάββα για το 24-21 τρία λεπτά πριν το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, με τον Μαντάλινιτς να μειώνει επίσης με έξυπνο τελείωμα σε 24-22, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8. 10-11 (ημχ), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.δ.), 23-21 (ημχ παρ.), 24-22