Ο Ντόρσεϊ είχε το καλύτερο για το τέλος 73-70 ο Ολυμπιακός τη Φενέρ

Κατέκτησαν το τουρνουά της Κρήτης οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -12 με όπλο την άμυνά του και πανηγύρισε τη νίκη με 73-70 επί της Φενέρμπαχτσε, χάρη σε τρίποντο του Ντόρσεϊ στο φινάλε κατακτώντας το τουρνουά της Κρήτης!

Σε φιλικό με πολύ δυνατές άμυνες, μπόλικη ένταση και τεχνικές ποινές, οι «ερυθρόλευκοι» έβλεπαν την αντίπαλό τους να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και να προηγείται με διαφορά 12 πόντων στην τρίτη περίοδο, αλλά τελικά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 73-70, χάρη στην εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία και ένα μεγάλο τρίποντο του Ντόρσεϊ στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Έτσι, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το φετινό Crete International Basketball Tournament, έχοντας για κορυφαίους του στον τελικό τους Ντόρσεϊ (15π), Βεζένκοφ (15π) και Ράιτ (12π), ενώ για τη Φενέρ ξεχώρισαν Χέιζ-Ντέιβις (16π) και Γουίλμπεκιν (12π).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να επιλέγει τους Γκος, Φουρνιέ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Ράιτ στην αρχική του πεντάδα και με τον Σάσα να μπαίνει «ζεστός», σκοράροντας δύο καλάθια για το 4-2. Η Φενέρ απάντησε με σερί 5-0, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (4-7), ενώ ο Φουρνιέ μείωσε στον πόντο με εύστοχο τρίποντό του από τη γωνία. Ο Χολ απάντησε άμεσα με δικό του τρίποντο για το 7-10, ενώ λίγο αργότερα ο Βεζένκοφ ισοφάρισε σε 10-10, έχοντας τους 8 από τους 10 πόντους των «ερυθρόλευκων». Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Βιλντόζα να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους και με Ολυμπιακό να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (15-14).

Με Γουόκαπ, Βιλντόζα, Ντόρσεϊ, Πίτερς και Πετρούσεφ ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι Περαιώτες, με τη Φένερ να προηγείται με 15-19 χάρη σε τρίποντο του Μαχμούτογλου και όμορφο hook του πρώην «ερυθρόλευκου», Κεμ Μπιρτς, ενώ Πετρούσεφ με βολές και Ντόρσεϊ με τρίποντο, έβαλαν ξανά μπροστά στον Ολυμπιακό (20-19). Κάπου εκεί, η Φενέρ έφτιαξε σερί 12-2, ξεφεύγοντας με 33-24, ενώ η ομάδα του Μπαρτζώκα δυσκολευόταν πάρα πολύ στις επιθέσεις της, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με μόλις 7/24 δίποντα, ενώ είχε και 6 ασίστ έναντι 12 της τουρκικής ομάδας, η οποία πήγε στα αποδυτήρια ούσα μπροστά με 34-29.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ανέλαβε δράση για τη Φενέρ ο Χέιζ Ντέιβις, ο οποίος με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντά του έβαλε την ομάδα του στο +11 (33-44), ενώ Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ με τρίποντο στον αιφνιδιασμό, μείωσαν σε 38-44. Ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Χέιζ Ντέιβις για τρίποντο και δέχθηκε τεχνική ποινή αφού διαμαρτυρήθηκε έντονα, με τον παίκτη της Φενέρ να βάζει και τις 4 βολές για το μέγιστο τούρκικό προβάδισμα (+12, 38-50). Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, μειώνοντας σε 46-50! Ωστόσο, η ομάδα του Σάρας βρήκε ξανά τις λύσεις και τον τρόπο να ξαναπάρει «προβάδισμα ασφαλείας» πριν τη λήξη της περιόδου, περνώντας μπροστά με 50-57.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ντόρσεϊ να φτάνει τους 10 προσωπικούς πόντους, μειώνοντας σε 56-59, ενώ ο Μαχμούτογλου απάντησε άμεσα για το 56-62. Ο Πετρούσεφ με δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 61-64 και ο Ντόρσεϊ με δύο βολές έκανε ντερμπάρα το ματς που έμπαινε στην τελική του ευθεία. Με διαδοχικές μεγάλες άμυνες, ο Ολυμπιακός πήρε το μομέντουμ, καταφέρνοντας τελικά να πάρει τη νίκη με 73-70, χάρη σε μεγάλο εύστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ, ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-34, 50-57, 73-70