Ο Νάβας δεν άφησε την Μπάρτσα να ονειρευτεί και η Παρί πήρε το εισιτήριο 1-1

Ο σούπερ Νάβας αποκρούοντας πέναλτι του Μέσι, δεν άφησε την Μπαρτσελόνα να κάνει όνειρα και η Παρί με το τελικό 1-1 πήρε την πρόκριση στους «8» του Champions League, καθώς στηρίχτηκε το εμφατικό 1-4 του πρώτου αγώνα.

Οι Καταλανοί παρουσιάστηκαν εμφανώς καλύτεροι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πραγματοποιήσουν ένα θαύμα τύπου… 2017.

Ο Κέιλορ Νάβας,  έκανε σπουδαίο ματς, αποκρούοντας -μεταξύ άλλων- πέναλτι του Μέσι στο 45’+3’ με το σκορ στο 1-1. Ο Εμπαπέ από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ στο 30’ για τους γηπεδούχους (για να πετύχει το τέταρτό του τέρμα στο ζευγάρωμα), με τον αρχηγό των «μπλαουγκράνα» να απαντάει στο 37’.

Κύριος εκφραστής των επιθέσεών της Μπαρτσελόνα ήταν ο Ντεμπελέ που είχε τρεις πολύ καλές στιγμές (11’, 13’ και 18’), με τον Νάβας να βάζει «στοπ» στις δύο εξ αυτών και την άλλη να φεύγει άουτ. Ο Κοσταρικανός πορτιέρο ήταν εκείνος που αλλοίωσε τελευταία στιγμή και το διαγώνιο σουτ του Ντεστ στο 23’, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι.

Κι όμως, κόντρα στη ροή του ματς και εξαιτίας ενός αφελούς μαρκαρίσματος του Λανγκλέ στον Ικάρντι οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 30’. Ο ρέφερι της αναμέτρησης, Άντονι Τέιλορ, εξέτασε ο ίδιος τη φάση στο VAR, έδωσε την παράβαση και ο Εμπαπέ έγραψε το 1-0 από την άσπρη βούλα. Η απάντηση ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Ο Μέσι με μία ασύλληπτη μακρινή σουτάρα εκτός περιοχής στο 37’, έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Νάβας, διαμορφώνοντας το 1-1.

Ωστόσο, ο ηγέτης των Καταλανών στάθηκε μοιραίος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα (η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι) σε πέναλτι που κέρδισε ο Γκριεζμάν από τον Κουρζαβά.

Oι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν τρία γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, προκειμένου να πάνε το παιχνίδι στην παράταση. Οπότε, ήταν λογικό να συνεχίσουν να έχουν το έλεγχο του ρυθμού και της κατοχής (κυμαινόταν γύρω στο 67%). Ωστόσο, δεν ήταν ιδιαίτερα ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια, έχοντας ως καλύτερές τους στιγμές την ανολοκλήρωτη προσπάθεια του Μέσι από πλεονεκτική θέση στο 61’ και την κεφαλιά του Μπούσκετς στο 69’.

Στη συνέχεια η ομάδα του Κούμαν σαν να συμβιβάστηκε κάπου με τη δυσκολία του εγχειρήματός της και του λίγου χρόνου που της απέμενε. Οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες και οι περισσότερες εξ αυτών ανήκαν στην Παρί.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, 4-3-3): Νάβας – Φλορέντσι (76’ Νταγκμπά), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά (46’ Ντιαλό) – Γκέιγ (59’ Ντανίλο), Παρέδες, Βεράτι (Ραφίνια) – Ντράξλερ (59’ Ντι Μαρία), Ικάρντι, Εμπαπέ.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν, 4-3-3): Τερ Στέγκεν – Ντεστ (66’ Τρινκάο), Μινγκέθα (35’ Φίρπο), Λανγκλέ, Άλμπα – Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς (78’ Μορίμπα), Πέδρι (78’ Πιάνιτς) – Μέσι, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (78’ Μπρεϊθγουέιτ).