Ο Μάσα εκτέλεσε τον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ πήρε 1-3 νίκη τίτλου

Ο Ιταλός ρέφερι διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στερώντας απ’ τους Πειραιώτες ακόμη και το δεύτερο εισιτήριο του Champions League

Η ΑΕΚ πέτυχε τεράστια νίκη 3-1 στο Καραϊσκάκη επί του Ολυμπιακού, κρατήθηκε στην κορυφή, αλλά το ντέρμπι των ντέρμπι στιγματίστηκε από λάθη σε βάρος των Πειραιωτών που καθόρισαν και το αποτέλεσμα.

Ο Ιταλός ρέφερι Νταβίντε Μάσα εγκλημάτησε σε βάρος του Ελληνικού ποδοσφαίρου, καθώς όποια και αν είναι η εξέλιξη του πρωταθλήματος, δικαιολογημένα όλοι θα μιλούν πως η διαιτησία έπαιξε τον δικό της καταλυτικό ρόλο. Ο Μάσα εκτέλεσε τον Ολυμπιακό που έμεινε 9 πόντους μακριά από τους πρωτοπόρους ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, καθώς πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του τράβηξε το χαλί για να μην μπορέσει να διεκδικήσει έστω το δεύτερο εισιτήριο του Champions League. O Ιταλός έριξε τη χαριστική βολή στους ερυθρόλευκους, καθώς

Με ανύπαρκτο πέναλτι στο 82’ έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να κάνει το 1-2, καθώς ο Βίντα έπεσε στην περιοχή του Ολυμπιακού, χωρίς να τον έχει βρει ο Ρέαμπτσιουκ

Στο 13′ δεν καταλόγισε πέναλτι που έκανε ο Βίντα στον Μπακαμπού με τον Κροάτη στόπερ της Ένωσης να σπρώχνει τον σέντερ φορ του Ολυμπιακού εντός περιοχής.

Δεν καταλόγισε το πεντακάθαρο φάουλ του Άμραμπατ στον Ρέαμπτσιουκ, στο ξεκίνημα της φάσης του τρίτου γκολ της Ένωσης, το οποίο πέτυχε ο Μάνταλος στις καθυστερήσεις. Ο Μαροκινός εξτρέμ της ΑΕΚ έσπρωξε τον αμυντικό των Πειραιωτών.

Έκλεισε τα μάτια στο 38’ όταν ο Ντάνιελ Σιμάνσκι έκανε εγκληματικό φάουλ στον Ματιέ Βαλμπουενά, και δεν έδειξε ούτε κίτρινη στον Πολωνό, ενώ έπρεπε να τον αποβάλει.

Η ΑΕΚ πήρε την σπουδαία νίκη και ανέβηκε στους 72 πόντους, όσους έχει και ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 2-1. Ο Ολυμπιακός, μετά τα όσα έγιναν στο φαληρικό γήπεδο, έμεινε στους 63 πόντους και είναι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απείλησε στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο επιθετικός της Ενωσης έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Ελίασον, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με τη μία μετά τη σέντρα που έγινε από αριστερά. Στο 7’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Γκατσίνοβιτς. Ο Σέρβος μέσος έπαιξε το 1-2 με τον Τσούμπερ και από πλάγια θέση έκανε το 0-1 για την Ένωση.

Μετά το γκολ της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, με τον διαιτητή, Νταβίντε Μάσα, να κλείνει τα μάτια σε σπρώξιμο του Βίντα στον Μπακαμπού. Ο Κροάτης αμυντικός έριξε στο έδαφος τον Αφρικανό επιθετικό, αλλά ο Ιταλός έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι Κιτρινόμαυροι πίεζαν ψηλά και δημιουργούσαν προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας του λιμανιού, με την Ένωση να εκμεταλλεύεται τα λάθη των Πειραιωτών. Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμα τελική, αυτή τη φορά με τον Πινέδα. Ο Μεξικανός χαφ είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 26’ ο Τσούμπερ έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του «ερυθρόλευκου» πορτιέρε.

Δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά που έκανε ο Μουκουντί από το ύψος της μικρής περιοχής έφυγε άουτ, ενώ στο 38’ ο Ιταλός διαιτητής έκλεισε τα μάτια στο πάτημα του Σιμάνσκι στον Βαλμπουενά, σε ένα μαρκάρισμα στο οποίο θα έπρεπε να αποβληθεί ο Πολωνός μέσος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη τελική στην επανάληψη. Στο 50’ ο Εμβιλά βρέθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, πήρε το… ριμπάουντ και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δευτερόλεπτα αργότερα ο προπονητής των Πειραιωτών έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Βρουσάι και Μασούρα αντί των Βαλμπουενά και Μπιέλ.

Στο 54’ ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από δεξιά, μετά την ωραία ενέργεια του Φορτούνη στον Γκατσίνοβιτς και ο Σεντρίκ Μπακαμπού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 1-1! Ο διεθνής μεσοεπιθετικός δικαίωσε τον Ζοσέ Ανιγκό, που τον έριξε στο παιχνίδι, με τον έμπειρο άσο να βγάζει την ασίστ στον Αφρικανό επιθετικό.

Δέκα λεπτά μετά το γκολ, οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν κοντά στο 2-1. Ο Φορτούνης ανέβηκε από δεξιά και σέντραρε, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μουκουντί και πήρε πορεία προς την εστία του Αθανασιάδη, αλλά τελικά έφυγε δίπλα από το δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Στο 70’ ο Αλμέιδα έκανε τις πρώτες του αλλαγές στο ματς, με τους Άμραμπατ και Γιόνσον αντί των Ελίασον και Σιμάνσκι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Φορτούνη στο 77’, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ζοσέ Ανιγκό έριξε στο ματς και τον Ελ Αραμπί αντί του Σεντρίκ Μπακαμπού.

Στο 80’ ο Νταβίντε Μάσα έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι σε βουτιά του Βίντα μπροστά στον Ρέαμπτσιουκ, σε μια φάση στην οποία όπως φαίνεται από το ριπλέι ο Μολδαβός μπακ δεν βρίσκει τον αμυντικό της ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία πήρε το δώρο του Μάσα και έκανε το 1-2. Μετά το γκολ ο Ανιγκό έβαλε στο ματς τους Κασάμι και Ανδρούτσο αντί των Φορτούνη και Ροντινέι, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αλμέιδα έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Μάνταλο και Πάολο Φερνάντες αντί των Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς. Στο 87’ ο τεχνικός της ΑΕΚ έβαλε στο παιχνίδι και τον Γαλανόπουλο αντί του Πινέδα.

Στις καθυστερήσεις η Ένωση έκανε το 1-3 με τον Μάνταλο, σε μια φάση στην οποία υπήρχε επιθετικό φάουλ του Άμραμπατ στον Ρέαμπτσιουκ. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ μετά την πάσα του Άμραμπατ μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, απέφυγε τον Μπα και νίκησε τον Πασχαλάκη, που έπεσε, αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84΄), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (51΄ Βρουσάι), Βαλμπουενά (51΄ Μασούρας), Φορτούνης (84΄ Κασάμι), Μπακαμπού (77΄ Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Ελίασον (70΄ Αμραμπατ), Σιμάνσκι (70΄ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ (83΄ Μάνταλος)