Ο Καπίνο κράτησε στο 0-0 τον ΠΑΣ κι έδωσε πόντο στον Παναιτωλικό

Δεν (Χ)άρηκε ο Γρηγορίου στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Ιωαννιίνων

Το ντέρμπι ουραγών της Super League δεν είχε γκολ, ούτε νικητή, με τον Παναιτωλικό να παίρνει το 0-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες.

Οι Ηπειρώτες, στον πάγκο των οποίων έκανε ντεμπούτο ο Μιχάλης Γρηγορίου, θα κάνουν γιορτές στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με την εξαιρετική εμφάνιση του Στέφανου Καπίνο να επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να φύγουν αλώβητοι από τα Ιωάννινα.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Παναιτωλικός, καθώς αποβλήθηκε στο 82’ ο Μαυρίας, με τους γηπεδούχους από την άλλη να βλέπουν το αρνητικό τους ρεκόρ να επεκτείνεται στα 14 ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα…

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 13’, όταν ο Ροσέρο βρήκε τον Τζίμα μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Καπίνο σταμάτησε την προσπάθειά του.

Ο ΠΑΣ απείλησε εκ νέου οκτώ λεπτά αργότερα, με τον Μπάλαν να πιάνει το δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση αλλά να βλέπει και πάλι τον Έλληνα τερματοφύλακα να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και απείλησαν για πρώτη φορά στο 33’, όταν ο Μπρ. Ντουάρτε έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά είδε τον Σόρια να απομακρύνει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από πλευράς Παναιτωλικού, με τον Φρ. Ντουάρτε να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή στο 60’, η μπάλα να αλλάζει πορεία μετά από κόντρα και εντέλει τον Κλέιμαν να διώχνει εντυπωσιακά χιλιοστά πριν περάσει τη γραμμή!

Στο 68’, οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα, αλλά το γκολ του Μπάλαν μετά από κόρνερ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ στον Παμλίδη.

Στο 82’, είχαμε αλλαγή στις ισορροπίες καθώς ο Μαυρίας δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε τρία λεπτά για πάτημα σε αντίπαλο με αποτέλεσμα να αποβληθεί!

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της νίκης όμως στη μεγαλύτερη ευκαιρία που δημιούργησαν, στο 90+1’, είδαν τον ανίκητο Καπίνο να σταματά τον Ροσέρο και να κρατά όρθια την ομάδα του στους Ζωσιμάδες.

Ο Περράκης, ορθώς απέβαλε τον Μαυρία για το πάτημα σε αντίπαλο στο 82’. Είχε προηγηθεί το ακυρωθέν γκολ του Μπάλαν, καθώς ήταν εκτεθειμένος ο Παμλίδης. Στο 85’ είχαμε και φωνές για πέναλτι από τους γηπεδούχους, με την μπάλα να βρίσκει μετά από κόντρα στο χέρι του Χουάνπι και τον Έλληνα διαιτητή να δείχνει «παίζετε».

ΠΑΣ Γιάννινα (Μ. Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης (76’ Κιάκος), Καραχάλιος, Τζίνο (90’ Ριένστρα), Τζίμας (64΄Λεό), Ροσέρο, Παμλίδης, Μπάλαν (76΄Κόντε)

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μπρ. Ντουάρτε, Μλάντεν (70’ Σενγκέλια), Λιάβας, Τορεχόν, Χουάνπι (90’ Τσιγγάρας), Μπαλντασάρα (74’ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης, Φρ. Ντουάρτε (70’ Μαυρίας), Πέδρο (74’ Καρέλης)