Ο Καλοσκάμης είχε την απάντηση για τον Ατρόμητο απέναντι στον ΟΦΗ 1-1

Τρεις κόκκινες κάρτες στο ματς του Ηρακλείου

Η χρυσή αλλαγή του Πάμπλο Γκαρσία απάντησε στον ΟΦΗ και ο Ατρόμητος με το γκολ του Καλοσκάμη, πήρε βαθμό (1-1) που άξιζε στο Ηράκλειο, σε ματς με τρεις κόκκινες κάρτες (Κίνι, Μανσούρ, Ισέκα)

Ο Ατρόμητος είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 3ο λεπτό, όταν μία επικίνδυνη σέντρα του Κίνι έφτασε στον Ουάρντα αλλά η προβολή του τελευταίου κόντραρε σε αμυντικό. Οι Περιστεριώτες απείλησαν ακόμη πιο έντονα στο 8ο λεπτό, όταν ο Αθανασίου έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Μίχορλ εκτέλεσε υπό εξαιρετικές προϋποθέσεις, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Χριστογεώργου.

Παρά την πίεση αυτή των φιλοξενούμενων, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Στο 9’, ο Μπόρχα Γκονζάλεθ έγινε κάτοχος της μπάλας στα δεξιά της περιοχής, απέφυγε τον Ουάρντα και εκτέλεσε εντυπωσιακά τον Κοσέλεφ (που φέρει μεγάλη ευθύνη) για το πρώτο γκολ των Κρητικών στη σεζόν, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να ανακάμψει από αυτό το γκολ και απείλησε ξανά στο 19’ με εκτέλεση φάουλ του Μίχορλ και κεφαλιά του Μανσούρ που έφυγε ψηλά. Στο 31’, ο Αθανασίου έκανε καλή σέντρα και ο Φαν Βέερτ πήρε κεφαλιά, όμως η μπάλα πήγε αρκετά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ξανά την πίεσή τους και έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ουάρντα, ο οποίος εκτέλεσε ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι στο 33’, με τον Καραχάλιο να παρεμβαίνει καθοριστικά στη φάση και να διώχνει σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ έβγαλε λίγο αργότερα την καλύτερή του επίθεση στο ματς στο 36’, με τον Αποστολάκη να ανοίγει στον Χατζηθεοδωρίδη και αυτόν να βρίσκει τον Ισέκα στην περιοχή. Ο επιθετικός των Κρητικών εκτέλεσε με κακή ισορροπία και έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με τον Αποστολάκη να κάνει κοφτή ντρίμπλα και να μένει απέναντι από τον Κοσέλεφ. Το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο.

Οι Κρητικοί συνέχισαν την πίεση, με τον Αποστολάκη να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου. Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι, με ένα φάουλ του Γιουμπιτάνα από καλό σημείο στο 62’ να φεύγει ψηλά και τον Χατζηθεοδωρίδη να προλαβαίνει τον Βρακά πριν εκτελέσει ένα λεπτό αργότερα.

Από εκεί και πέρα, έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης, με τον ΟΦΗ να παίζει συντηρητικά κρατώντας το υπέρ του αποτέλεσμα και τον Ατρόμητο να έχει ανούσια υπεροχή. Οι αλλαγές δεν βοήθησαν, με τις δύο ομάδες να χάνουν προσωρινά τη συνοχή τους και να μένουν για πάνω από 20 λεπτά χωρίς αξιόλογη φάση.

Μία τέτοια ήρθε στο 84’ για τους φιλοξενούμενους, με τον Γιουμπιτάνα να μένει μόνος του με τον Χριστογεώργο αλλά τον Έλληνα πορτιέρε να έχει απάντηση. Στην αντεπίθεση, ο Χιμένεθ έμεινε μόνος του μέσα στην περιοχή αλλά απέτυχε με κεφαλιά να κλειδώσει το ματς για τον ΟΦΗ, ενώ ένα σουτ του Αθανασίου στην άλλη πλευρά δεν απείλησε την εστία των γηπεδούχων.

Τελικά, στο 92’ ο Αθανασίου εκτέλεσε γρήγορα ένα πλάγιο, ο Ουάρντα έγινε κάτοχος της μπάλας και μετά από δικό του γύρισμα η μπάλα έφτασε στον Καλοσκάμη, που σκόραρε προ κενής εστίας, έχοντας μπει ως αλλαγή εννέα λεπτά νωρίτερα, για το τελικό 1-1.

Στο τελευταίο κομμάτι των καθυστερήσεων, έγινε πραγματικός… χαμός, με τον Μανσούρ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για ανακοπή υποσχόμενης επίθεσης του ΟΦΗ, και τους Κίνι, Ισέκα να φεύγουν επίσης από το ματς μετά από μικρή σύρραξη στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Αθηναίος Κωνσταντίνος Κατοίκος είχε εξαιρετική διαιτησία.

ΟΦΗ (Δέλλας, 4-2-3-1): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν (70’ Χριστόπουλος), Μπόρχα – Γκαγιέγος, Καραχάλιος (83’ Μαρινάκης) – Αποστολάκης (83’ Κουτεντάκης), Ριέρα (62’ Χιμένεθ), Μπάκιτς (70’ Νας) – Ισέκα.

Ατρόμητος (Γκαρσία, 4-2-3-1): Κοσέλεφ, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου – Ουεντραόγκο, Γκονζάλες (83’ Καλοσκάμης) – Ουάρντα, Μπάκου (57’ Καρλίτος), Μίχορλ (57’ Βρακάς) – Φαν Βέερτ (57’ Γιουμπιτάνα).