Ο Ιωνικός νίκησε στη Λαμία 1-0 κι εξασφάλισε την παραμονή του

Ο Ιωνικός νίκησε στη Φθιώτιδα τη Λαμία, εξασφάλισε την παραμονή του στη Super League 1, αλλά έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους.
Στο ξεκίνημά του το παιχνίδι δεν είχε φάσεις, και το βρεγμένο τερέν δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον Ιωνικό. Ο Άοσμαν πραγματοποίησε ωραία ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής στο 15′, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει. Έκτοτε, η Λαμία άρχισε να αυξάνει την πίεσή της. Στο 29′ ο Μάντζης προειδοποίησε καθυστερώντας να εκτελέσει εντός της αντίπαλης περιοχής (τον ανέκοψε ο Σιμόν). Στο 32′ ο Λένις έκανε υπέροχη σέντρα από δεξιά, με τον Έλληνα φορ Μάντζη  να πραγματοποιεί επιβλητικό άλμα στο ύψος της μικρής περιοχής, γράφοντας το 0-1 με κεφαλιά.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι Νικαιώτες προσπάθησαν να χτίσουν πάνω στο μομέντουμ που είχαν αποκτήσει κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο. Στο 35′ ο -εξαιρετικός στο ματς- Τζανετόπουλος έβαλε την προβολή στο μακρινό σουτ του Άοσμαν, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι προχώρησαν στην πρώτη τους αλλαγή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Τάιρον να περνά στη θέση του Βύντρα και το σύστημα να αλλάζει σε 4-4-2.

Η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκίνησε δυναμικά βγάζοντας μαζεμένες φάσεις. Στο 47′ ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το σουτ που έπιασε από δύσκολη γωνία ο Μανούσος, ενώ δύο λεπτά αργότερα (49′) ο Μπεχαράνο πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ, με την προβολή του να μη βρίσκει στόχο. Στο 56′ το υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Τζανδάρη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έφυγε ξυστά από το αριστερό δοκάρι.

Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, άρχισε να απειλεί εκ νέου ο Ιωνικός. Στο 62′ ο Κιάκος έκανε ωραία κούρσα, βλέποντας όμως τον Σαράνοφ να αποκρούει στο σουτ. Για να φτάσουμε στη φάση διαρκείας του 66′: Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τουράμ πήδηξε πιο ψηλά από όλους, με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι ύστερα από απόκρουση του Σαράνοφ, ενώ εν συνεχεία ο Λένις σκόραρε.

Στο 69′ οι Νικαιώτες βγήκαν στην αντεπίθεση τρεις με δύο, με τον Τουράμ να επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής (πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι), αντί να τη σπάσει στον ελεύθερο Άοσμαν.

Στο 79′ ο Προβυδάκης έπιασε τρομερό σουτ με το αριστερό, η οποία κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να απαντήσει ο Άοσμαν με πλασέ ύστερα από ωραία συνεργασία με τον Τουράμ στο 81′. Η Λαμία πίεζε, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το γκολ μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του πολύ καλού Αριστομένη Κουτσιαύτη.

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ – Σιμόν (75′ Προβυδάκης), Βύντρα (46′ Τάιρον), Τζανετόπουλος, Λούκας, Σαραμαντάς – Μπεχαράνο (64′ Ελευθεριάδης), Τζανδάρης – Νούνιες – Καραμάνος (59′ Βέλλιος), Μανούσος (75′ Μπανγκουρά).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος – Κάνιας, Ντάλσιο (61′ Κιάκος), Άοσμαν – Λένις (85′ Γκοτσούλιας), Μάντζης (61′ Τουράμ).