Ο Γρατσάνης καθόρισε το νικητή στη Λιβαδειά

Ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος από τον ΟΦΗ, στην αναμέτρηση που απόψε (10/11) «έριξε την αυλαία» του… πρώτου ημιχρόνου για τη 10η αγωνιστική στη Super League. Αλλά η νίκη του καθορίστηκε -κυρίως- από τον διαιτητή, Ευάγγελο Γρατσάνη (Τρικάλων) και τον πρώτο βοηθό του, Αντώνη Καρατζίκα (Αθηνών). Οι οποίοι με τις λανθασμένες αποφάσεις τους συνέβαλλαν στη διαμόρφωση του αποτελέσματος.

Η αναμέτρηση ήταν 1-1 με τα γκολ των Στανόγεβιτς (25′) και Αραβίδη (43′ πεν.) και το ρολόι έδειχνε το 45ο λεπτό. Σε μια φάση όπου δεν υπήρχε παράβαση, ο διαιτητής υπέδειξε φάουλ έξω από τη δεξιά πλάγια γραμμή της μεγάλης περιοχής των φιλοξενουμένων. Ο σκόρερ των γηπεδούχων το εκτέλεσε, η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι, χτύπησε στη γραμμή και οι αμυνόμενοι την απομάκρυναν. Όμως, με παρέμβαση του βοηθού του, ο Γρατσάνης έδειξε τη σέντρα και διαμορφώθηκε το 2-1. Το οποίο, δεν άλλαξε ως το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Μετά τη νίκη του ο Λεβαδειακός έφτασε τον ΟΦΗ στους 7 βαθμούς (όσους έχει και ο ΠΑΣ Γιάννινα).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Αντιλέχου, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Μητρόπουλος (68’ Όμο), Καραχάλιος, Νανγκίς (80’ Γιακουμάκης), Στανόγεβιτς (78’ Καθάριος), Σαβαντόγκο, Μαρκόβσκι.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Κοιλιάρας (58’ Κουτσιανικούλης), Μπολάκης (77’ Σάσι), Νάστος, Κυριακίδης, Κοροβέσης, Πλατέλλας, Ντίνας, Αραβίδης.