Ο Γκουαρντιόλα γελούσε με την τακτική του Σιμεόνε

Η Ατλέτικο Μαδρίτης παρατάχθηκε κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι σε σχηματισμό 5-5-0, έπαιξε μόνο άμυνα, αλλά δεν γλύτωσε την ήττα (1-0) από τους Βρετανούς.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα σχολίασε το σύστημα που επέλεξε ο Σιμεόνε να παρατάξει τους “ροχιμπλάνκος”, τονίζοντας πως είναι αδύνατο να επιτεθεί μία ομάδα και να δημιουργήσει ευκαιρίες.

“Πολύ κλειστό ματς, πολύ δύσκολο. Καταφέραμε να τους κρατήσουμε, δεν δεχθήκαμε ευκαιρίες, κάναμε υπομονή και πετύχαμε το γκολ σε μια συνεργασία Φόντεν και Κέβιν

Αισθανθήκαμε ότι θα παίξουν 5-3-2, μετά προσαρμόστηκαν σε 5-5-0. Στην προϊστορία, σήμερα και σε 100.000 χρόνια είναι πολύ δύσκολο να επιτεθείς με ένα τέτοιο σύστημα, γιατί δεν υπάρχουν χώροι.

Είναι θέμα υπομονής. Τους είπα στο ημίχρονο ότι ήμασταν καλά. Το παιχνίδι χάλασε στο δεύτερο ημίχρονο και ήδη έχω την αίσθηση ότι θα είναι ένα ματς παρόμοιο με αυτό που θα παίξουμε στη Μαδρίτη”.