O Φρανσίσκο Kονσεϊσάο λύτρωσε την Πορτογαλία στο 92΄ 2-1 την Τσεχία

Οι Τσέχοι προηγήθηκαν αλλά οι σαφώς καλύτεροι Πορτογάλοι έφεραν τα πάνω κάτω

O Φρανσίσκο Kονσεϊσάο λύτρωσε την Πορτογαλία στο 92΄, καθώς ως χρυσή αλλαγή του Μαρτίνεθ πέτυχε το 2-1 απέναντι στην Τσεχία. Η Πορτογαλία που δημιουργούσε φάσεις χωρίς να τις αξιοποιεί, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 62΄. Ευτύχησε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ (69′), πίεσε, της ακυρώθηκε γκολ του Ντιόγκο Ζότα, όμως ο Κονσεϊσάο γιος του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Σέρτζιο, έφερε τα πάνω κάτω.

Η Πορτογαλία έπαιξε όλο το ματς στο μισό γήπεδο, βρέθηκε να χάνει, όμως στο τέλος η μπάλα την ήθελε και έτσι ξεκίνησε με 2-1 σε βάρος της Τσεχίας και πήγε στο Νο1 του group μαζί με την Τουρκία που νωρίτερα νίκησε την Γεωργία (3-1). Στο 6ο Euro της μυθικής καριέρας του έπαιξε και επίσημα ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Όπως αναμενόταν, η Πορτογαλία πήρε από τα αποδυτήρια τα ηνία του αγώνα, πίεζε ψηλά, κρατούσε μπάλα και στο 7’ έχασε την πρώτη ευκαιρία όταν η κεφαλιά του Ρονάλντο δεν βρήκε στόχο από τη σέντρα του Λεάο. Ο τελευταίος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Ιβήρων, απέφευγε σχεδόν πάντα τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως τα γυρίσματα δεν έβρισκαν συμπαίκτη. Στο 23’ ο Φερνάντες δοκίμασε από απόσταση αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω με την κατοχή να ξεπερνά το 75%.

Στο 26’ μετά από λάθος στο κέντρο της Τσεχία, ο Φερνάντες έφυγε από δεξιά και έκανε τη συρτή σέντρα αλλά ο Λεάο δεν πρόλαβε σε κενή εστία και στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους ο Ρονάλντο προσπάθησε μόνος του. Στο 31’ ίσως από θέση οφσάιντ έκανε το σουτ αλλά ο Στάνιεκ τον νίκησε και δύο λεπτά μετά με μαγικό τακουνάκι έβγαλε τετ-α-τετ τον Βιτίνια αλλά ο μέσος της Παρί δεν τα κατάφερε. Όπως δεν τα κατάφερε στις καθυστερήσεις και πάλι ο CR7 πού είχε ξανά τον Στάνιεκ να του «λέει» όχι και το ημίχρονο να φεύγει με 0-0.

Η Πορτογαλία είχε τις περισσότερες πάσες σε ημίχρονο Euro τα τελευταία 45 χρόνια και στην επανάληψη μπήκε ξανά δυνατά. Στο 55’ η κεφαλιά του Κριστιάνο έφυγε έξω και στο 58’ το φάουλ του πήγε στα χέρια του τερματοφύλακα, όμως οι Ίβηρες σύντομα θα αποκτούσαν μεγαλύτερα προβήματα. Γιατί στο 62’ ο Πρόβοντ με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής δοκάρι-και-μέσα έδωσε το προβάδισμα στην Τσεχία.

Τα γεμίσματα και η μεταφορά της μπάλας στην περιοχή συνεχίστηκαν από τους Πορτογάλους, που στάθηκαν τελικά τυχεροί στο 69’ όταν μετά την κεφαλιά του Νούνο Μέντες, ο Χράνετς έστειλε την μπάλα στον Στάνεκ και στα δίχτυα και για τον χρεώσει με αυτογκόλ (1-1). Στο υπόλοιπο του αγώνα το γήπεδο έγειρε και στο 87’ οι Ίβηρες πίστεψαν ότι πήραν το ματς όμως το γκολ του Ζότα ακυρώθηκε γιατί ο Ρονάλντο ήταν οφσάιντ όταν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά.

Όμως στο τέλος γέλασε η Πορτογαλία, αφού οι δύο τελευταίες αλλαγές του Μαρτίνεθ, οι Ρούμπεν Νέβες και Φρανσίσκο Κονσεϊσάο συνδυάστηκαν και μετά το νέο λάθος του Χράνατς ο γιος του Σέρτζιο, έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1.

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Ντίας, Πέπε, Μέντες (90’ Πέδρο Νέτο), Νταλότ (63’ Ινάσιο), Βιτίνια (90’ Κονσεϊσάο), Φερνάντες, Κανσέλο (90’ Σεμέντο), Σίλβα, Λεάο (63’ Ζότα), Ρονάλντο.

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ, Κρέιτσι, Χράνατς, Χόλες (93’ Τσορί), Σούτσεκ, Σούλιτς (79’ Σέβτσικ), Πρόβοντ (79’ Μπαράκ), Τσουφάλ, Ντούντερα, Κούχτα (60’ Λινγκρ), Σικ (61’ Σίτιλ).