O Φοσέ είχε την απάντηση και η Ξάνθη ισοφάρισε 2-2 τον ΟΦΗ

Ο Γαλλοαλγερινός Ζόρνταν Φοσέ είπε την τελευταία λέξη στα Πηγάδια και η Ξάνθη ισοφάρισε 2-2 τον ΟΦΗ, ο οποίος ναι μεν προηγήθηκε δύο φορές με τον Ζοάο Φιγκεϊρέδο, αλλά τελικά έφυγε με την ισοπαλία από την Θράκη.

Πρώτο ρόλο σε ακόμη ένα παιχνίδι έπαιξε το VAR που κάθε λίγο και λιγάκι συμβουλευόταν ο διαιτητής απ’ τη Μακεδονία Γιάννης Παπαδόπουλος. Μετά από δύο σερί ήττες οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν έχοντας αποκλειστικά και μόνο στο μυαλό τους πως θα καταφέρουν να επιστρέψουν στις νίκες και να διατηρηθούν σε τροχιά εξάδας.

Ύστερα από το σημερινό αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες παραμένουν στους 27 βαθμούς και διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες για συμμετοχή στα playoffs.

Xωρίς τους Μάνο – Σεμέντο, αλλά και τον προπονητή του, ταξίδεψε ο ΟΦΗ στην Ξάνθη. Ο Γιώργος Σίμος δεν ακολούθησε την αποστολή της κρητικής ομάδας στην Θράκη αφού ταλαιπωρείται από ίωση και ο γιατρός του συνέστησε να μείνει κλινήρης στο σπίτι του για τις επόμενες πέντε μέρες.

Η Ξάνθη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και πίεζε αρκετά ψηλά τους φιλοξενούμενους θέλοντας να δημιουργήσει προβλήματα στη δημιουργία του παιχνιδιού τους.

Οι Θρακιώτες παρά την εδαφική υπεροχή ήταν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά αδυνατώντας να πατήσουν στην περιοχή των Κρητικών και να απειλήσουν την εστία του Σωτηρίου.

Εκεί που το παιχνίδι δεν είχε καθόλου ρυθμό και δεν έβγαζε καμία ποιότητα με τις τελικές προσπάθειες να αποτελούν είδος προς εξαφάνιση και από τις δύο ομάδες ήρθαν να δώσουν… χρώμα και να ανεβάσουν την αδρεναλίνη δύο πέναλτι που σφυρίχτηκαν υπέρ του ΟΦΗ.

Η πρώτη φορά που η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα ήταν στο 25΄με τον ρέφερι Παπαδόπουλο να συμβουλεύεται το VAR και να καταλογίζει σωστά πέναλτι για άτσαλο μαρκάρισμα (εκτός φάσης) του Κασάδο στον Φιγκειρέδο έπειτα από κόρνερ των φιλοξενούμενων.

Ο Νέιρα που ανέλαβε την εκτέλεση γλιστρώντας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε ποτέ και σφυρίχτηκε έμμεσο φάουλ υπέρ της Ξάνθης, αφού κατόπιν νέας παρέμβασης του VAR και ενημέρωσης για την διπλή επαφή της μπάλας από πλευράς του Αργεντινού μέσου κατά την εκτέλεση, ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ!

Ο ΟΦΗ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 36΄με τον Σόσα να ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Βαζ. Αυτή την φορά την εκτέλεσε ανέλαβε ο Φιγκειρέδο, ο οποίος χωρίς να γλιστρήσει και χωρίς δεύτερη επαφή βρήκε δίχτυα βάζοντας την ομάδα του Ηρακλείου στη θέση του οδηγού (0-1).

Ο Γιώργος Παράσχος έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές με την έναρξη του β΄ημιχρόνου βάζοντας στο παιχνίδι τους Καρασαλίδη και Φόνσε αντί των Σόσα και Τερκί αντίστοιχα. Ωστόσο η εικόνα των γηπεδούχων δεν άλλαξε και εξακολουθούσαν να έχουν μια φλύαρη κι εντελώς ανούσια υπεροχή.

Στην αντίπερα όχθη ο ΟΦΗ διαχειριζόταν με άνεση το υπέρ του 1-0. Μετά το 67΄γύρισε το σύστημά του σε 5-3-2 παίζοντας με τρεις κεντρικούς αμυντικούς (Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης) σε μια ξεκάθαρη κίνηση διαφύλαξης του υπέρ του αποτελέσματος.

Η Ξάνθη έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με τον ΟΦΗ να εκμεταλλεύεται τους χώρους και να χάνει μία τρομερή ευκαιρία στο 82ο λεπτό με τον Φιγκεϊρέδο, ο οποίος απέφυγε υπέροχα τον Λισγάρα αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Αμπάντ. Ωστόσο, αντί να γίνει το 0-2, στο 84΄ ήρθε η ισοφάριση με τον Φοσέ να σκοράρει με ωραίο πλασέ ύστερα από όμορφο γύρισμα του Κασάδο.

Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες μάς προσέφεραν τρομερές συγκινήσεις, αφού ο ΟΦΗ στο 87′ κατάφερε να πάρει εκ νέου τον προβάδισμα χάρη σε εξαιρετική συνεργασία τον Τσιλιανίδη – Νέιρα – Φιγκεϊρέδο και όμορφο πλασέ του τελευταίου.

Παρά την ψυχρολουσία, οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φοσέ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία των παικτών του ΟΦΗ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2. Μάλιστα, το γκολ επικυρώθηκε και μετά από χρήση του VAR, αφού εξετάστηκε αν υπήρχε επιθετικό φάουλ του Κάστρο πάνω στον Μαρινάκη.

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Λισγάρας, Εντουάρντο , Κοβάσεβιτς, Σόσα (46′ Καρασαλίδης), Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μπαριέντος, Τζουρίτσκοβιτς (65′ Ντε Αμορίμ), Τέρκι (46′ Φοσέ), Κάστρο.

ΟΦΗ (Περικλής Παπαπαναγής): Σωτηρίου, Κουτρουμπής (86′ Νάστος), Νέιρα, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο, Βαζ (67′ Μπράουν), Στάικος, Μεγιάδο, Κοροβέσης.