Ο Εμπαπέ στο 94΄ εκτέλεσε τη Ρεάλ και η Παρί πήρε τη νίκη 1-0

Η Παρί Σεν Ζερμέν έπαιξε για 90 λεπτά στο μισό γήπεδο τη Ρεάλ, κυριάρχησε αλλά οι Μαδριλένοι άντεχαν με ήρωα τον Κουρτουά που έβγαλε το πέναλτι του Μέσι. Παρόλα αυτά, ο Εμπαπέ με απίθανο γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στους Παριζιάνους (1-0) και το προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» σε τρεις εβδομάδες.

Ανώτερη η Παρί Σεν Ζερμέν στο πρώτο μέρος, με τις τελικές να είναι 5-0 στο 25λεπτο. Ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 18’ είχε μια μεγάλη φάση να ανοίξει το σκορ, βρέθηκε τετ-α-τετ υπό την πίεση του Καρβαχάλ, ο Γάλλος έκανε το σουτ, αλλά ο Κουρτουά έδιωξε.

Πρωταγωνιστής στις… απειλές της Παρί ήταν κυρίως ο Εμπαπέ που βρισκόταν μέσα στο γήπεδο με τον Μέσι και τον Βεράτι, ωστόσο μέχρι το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και άρχισαν το δεύτερο μέρος όπως ξεκίνησε ο αγώνας.

Το ξεκίνημα το δεύτερου ημιχρόνου ήταν παρόμοιο με το πρώτο με τους Παριζιάνους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και να δημιουργούν πολλές φάσεις. Στο 50’ ο Εμπαπέ μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, έδιωξε ο Κουρτουά, ο Μέσι πήρε το ριμπάουντ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 61’ ο Καρβαχάλ ανέτρεψε τον Εμπαπέ, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο Λιονέλ Μέσι ένα λεπτό αργότερα δεν κατάφερε να νικήσει τον φοβερό Κουρτουά, ο οποίος έβγαλε το πέναλτι του Αργεντινού σταρ κρατώντας καθαρή για ακόμη μια φορά την εστία του.

Η Ρεάλ έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις, ωστόσο όσες φορές και να πέρασε το κέντρο, οι αμυντικοί της Παρί την έκοβαν. Στο 87’ η ομάδα του Ποτσετίνο είχε ακόμη μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μέσι έκανε το πλασέ, αλλά ο Νεϊμάρ έκανε κακό γύρισμα παράλληλα με την εστία.

Τα λεπτά περνούσαν, το ματς έδειχνε πως πήγαινε για 0-0 αλλά στο τέλος μίλησε ο Εμπαπέ. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γάλλος σούπερ σταρ έκανε υπέροχη ντρίμπλα ανάμεσα σε δύο αντιπάλους και εκτέλεσε τον Κουρτουα, χαρίζοντας τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης στην Παρί στο 90+4’ (1-0).